Nationala de handbal feminin a Romaniei a pierdut fara drept de apel in fata selectionatei Rusiei. Tricolorele nu au rezistat in fata rusoaicelor si au pierdut la o diferenta de 10 goluri in cea de-a doua partida din Cupa Mondiala 2009 de la Aarhus, scor 25-35 (14-16).

Inceputul de meci promitea o avalansa de goluri la poarta rusoaicelor. Tricolorele conduceau cu 4-0 pana in minutul 5, dar cu 10 minute inainte de final adversarele au egalat la 10. La pauza diferenta nu era foarte mare: 16-14 in favoarea Rusiei. Dar in debutul reprizei secunde rusoaicele s-au napustit asupra portii romancelor si s-au distantat la sapte goluri (27-20). Apararea Romaniei, mult laudata in meciul de marti cu Danemarca, a gresit mult, iar atacul a fost impanzit de ratari. Rusia s-a impus lejer cu 35-25, la capatul unui meci in care au dominat clar.

Marcatoare Romania: Maier 7 goluri, Neagu 6 goluri, Galca 3 goluri, Manea 3 goluri, Amariei 2 goluri, Puscasu 2 goluri, Ardean Elisei 1 gol, Meirosu 1 gol

Urmatoarea partida a Romaniei in Cupa Mondiala se va disputa joi, de la ora 17:00, in direct pe Boom Sport Two, impotriva echipei Suediei.