Sub privirile campionilor legendari ai Romaniei, echipa nationala a lui Aihan Omer a pierdut dramatic partida cu Muntenegru, scor 27-28, din Grupa A a preliminariilor de calificare la CE 2009. Echipa care a facut un meci incredibil acasa la Suedia si a obtinut un punct, a ratat sansa sa-si ia revansa in fata muntenegrenilor, ratand doua ocazii clare de gol in ultimele secunde ale partidei la scor egal. Romania spera tot mai putin la calificare, ocupanad locul 4 in grupa, cu 5 puncte.

Jucatorii romani au inceput partida stangaci si nu au putut repeta jocul clar si combinativ din partida cu Suedia, iar muntenegrenii au profitat de lipsa de inspiratie a lui Ghionea si Paraianu intrand cu avantaj de doua goluri la pauza, scor 10-12. Repriza secunda a inceput cu acelasi joc din partea handbalistilor lui Omer, oaspetii distantandu-se si la 5 goluri. Pe final, Csepreghi a dat tonul revenirii si cu un minut inainte de final scorul era egal, iar Irimiescu a ratat contraatacul in timp ce muntenegrenii au marcat.