UCM Resita a castigat pentru a treia oara consecutiv Cupa Challenge, dupa ce s-a impus, duminica, in partida retur din finala romanilor. Desi CSU Suceava s-a impus in partida tur la doua goluri diferenta (27-25), resitenii au dovedit ca orice se poate intampla.

Sucevenii au preluat repede conducerea, dar la fel de repede au si cedat. Resitenii reusesc sa se desprinda si cu sapte minute inainte de finalul primei reprize conduceau cu 13-8. Oaspetii pastreaza avantajul de cinci goluri si la pauza (17-12). Repriza secunda aduce confirmarea faptului ca resitenii merita sa castige finala si elevii lui Aihan Omer se impun cu 20-25.

UCM Resita castiga, astfel, pentru al treilea an consecutiv Cupa Challenge, iar CSU Suceava reuseste o performanta demna de laudat: o finala de cupa europeana.