Steaua MFA a castigat pentru a treia oara consecutiv trofeul Cupei Romaniei. Ros-albastrii s-au impus cu scorul de 29-27 in fata elevilor lui Aihan Omer. Dupa un meci echilibrat in prima repriza, finalul a fost unul dramatic. Resitenii reusesc sa inscrie pe final de meci si sa se apropie la un gol, dar Steaua da replica imediat si inscrie cu poarta goala.

Resitenii incep bine meciul, reusind sa se impuna in fata detinatoarei titlului. La jumatatea primei reprize, UCM conducea cu 8-5. Steaua si-a revenit atunci cand avea mai mare nevoie: 8-7 in favoarea resitenilor in minutul 18 si doi jucatori eliminati: Georgescu si Marius Novanc. Cel din urma a primit cartonasul rosu pentru injurii la adresa arbitrului. Steaua revine si preia conducerea. Pe fondul unui joc foarte bun, ros-albastrii conduc cu 12-9, in minutul 22. Dupa 5 minute, resitenii reusesc egalarea, fapt ce il face pe Bozo Rudic sa ceara time-out. Scorul la pauza reflecta echilibrul primei reprize: 15-15.

Repriza secunda incepe la fel de echilibrat, echipele fiind la egalitate dupa 10 minute de joc (17-17). Sania si Butulija au fost actorii unei faze amuzante, dar care arata cat de incordat a fost meciul. Intr-un moment in care partida era intrerupta, Butulija continua sa-l tina in brate pe adversarul sau. Arbitrul s-a apropiat de cei doi, iar Butulija cu zambetul pe buze l-a pupat pe obraz pe Sania, aratandu-i centralului ca nu e nicio problema intre ei.

Steaua MFA preia conducerea, iar in minutul 48 e in avantaj de patru goluri (23-19). Resitenii se apropie la doua goluri (27-25). Scorul final e in favoarea Stelei, iar capitanul Laufceac ridica trofeul Cupei Romaniei pe acordurile melodiei Maria (Scooter).