CSU Suceava a facut un meci bun in prima mansa a semifinalelor Cupei Challenge. Echipa romana de handbal masculin a castigat in fata elvetienilor de la BSV Bern Muri, scor 35-31. Dar calificarea nu este inca jucata, tricolorii urmand sa desfasoare mansa secunda in deplasare, la Guemligen.

Sucevenii au fost de neinvins in fata propriilor suporteri. Handbalistii romani i-au condus inca de la inceputul partidei pe elvetieni. La pauza CSU a intrat cu un avantaj de 2 goluri (18-16). Oaspetii au reusit sa preia de doua ori conducerea pe toata durata partidei (10-12 in minutul 19 si 18-19 in minutul 34).

Meciul retur se va desfasura saptamana viitoare, in data de 3 mai.

Duminica, UCM Resita, cealalta echipa romaneasca din Challenge Cup va juca impotriva turcilor de la Besiktas pentru a-si apara trofeul.