Rulmentul Brasov a ratat, sambata, calificarea in finala Cupei EHF in fata echipei spaniole Itxako Estella Navarra. Brasovencele au pierdut la un singur gol distanta (27 la 28), desi au avut un inceput de meci extrem de bun. Rulmentul a avut avantaj de un gol la pauza (14-13), dar in repriza a doua nu au reusit sa se concentreze si au cedat partida. Pe final, brasovencele au revenit, insa ibericele preiau conducerea in ultimele secunde si se califica in finala Cupei EHF. In tur, scorul a fost egal 23-23. Itxako va disputa finala impotriva celor de la Leipzig.

Desfasurarea partidei:

Min.10 (7-3) Rulmentul incepe cum nu se poate mai bine. Portugheza Barbosa ataca indarjit poarta adversa si inscrie din primul atac. Galca si din nou Barbosa aduc Rulmentul in avantaj de 3 goluri: 3-0. Munteanu apara excelent si brasovencele au sansa unui contra-atac. Amariei se accidenteaza si cere schimbarea. Apararea Rulmentului face un blocaj foarte bun, iar ibericele nu reusesc sa inscrie abia in minutul 7. Romancele se distanteaza la cinci goluri: 6-1, iar antrenorul spaniol cere time-out.

Au marcat: Barbosa 1', 2'; Galca 1', 7'; Niculae 4'; Alexandrescu 8'; Horvat 9'

Min. 20 (10-10): Carmen Amariei revine in teren. Oaspetii au recuperat si s-au apropiat la un singur gol: 8-7. Multe greseli nefortate ale brasovencelor, de care profita ibericele si egaleaza: 8-8. Barbosa aduce din nou pe Rulmentul in avantaj. Portarul Munteanu are o executie superba si Barbosa pleaca pe contra-atac (10-8). Time-out Muller, care le cere mai multa miscare la picioare elevelor sale.

Au marcat: Niculae 13'; Barbosa 16'; Vintila 18';

Min. 30 (14-13): Horvat rateaza, iar ibericele inscriu pe contra-atac si preiau pentru prima data conducerea: 11-10. Galca este faultata dur, iar Rulmentul joaca in superioritate numerica. Coreeanca Woo Sun Hee reuseste doua executii ce ridica publicul in picioare. Ibericele reusesc in cateva randuri sa le surprinda pe brasovence prin schimbari de viteza pe semicerc.

Au marcat: Barbosa 22'; Hee 24', 25'; Galca 26'

Min. 40 (17-19): Ibericele au lovitura de incepere in repriza secunda si egaleaza (14-14) si imediat dupa se desprind la doua goluri. Brasovencele se grabesc in atac si nu reusesc sa inscrie in partea a doua a meciului. Intra Gogirla si inscrie din sapte metri. Romancele gresesc in dese randuri la finalizare, dar si in aparare, permitandu-le adversarelor sa de desprinda la doua goluri (15-17).

Au marcat: Gogirla 34', 36; Galca 37';

Min. 50 (23-24): Ibericele joaca foarte bine in deplasare, iar acest lucru este demonstrat in aceasta repriza (17-20). Barbosa isi surprinde adversarele si inscrie. Rulmentul sufera, iar spanioloaicele domina terenul. Apararea brasovencelor este deseori prinsa pe picior gresit. Barbosa, Alexandrescu si Niculae apropie Rulmentul la un gol: 23-24.

Au marcat: Barbosa 42', 47', 48'; Galca 45'; Alexandrescu 49', Niculae 49'

Min. 60 (27-28): Time -out cerut de antrenorul spaniol, care le spune jucatoarelor sale sa o blocheze pe Barbosa. Medeiros primeste cartonas rosu. Barbosa executa o lovitura de la 7 metri si inscrie. Rulmentul recupereaza o minge importanta, dar Barbosa rateaza si nu reuseste sa aduca egalarea (25-26). Brasovencele recupereaza o minge, iar Aneta Barcan rateaza incredibil: balonul loveste bara. Tensiune mare in ultimele minute. Gogirla egaleaza in minutul 57 (26-26). Parada a Ionicai Munteanu si Rulmentul fara gol. Amariei intra pe teren si inscrie, dar ibericele egaleaza imediat. Cu jumatate de minut inainte de final, Itxako preia conducerea si se califica in finala.

Au marcat: Barbosa 53', 54; Gogirla 57'; Amariei 58'