Dezastru pentru Oltchim chiar in fata propriilor suporteri si sperantele la calificare s-au stins dupa 28-34 in meciul-tur cu Viborg. Danezele au jucat incredibil, in timp ce handbalistele de la Oltchim au jucat ca niste incepatoare timp de 60 de minute. Ratari in lant, lipsa de creativitate a liniei de centru si Hutupan-Dinu intr-o forma mai slaba au fost cauzele unei infrangeri atat de drastice a Oltchimului acasa.

Viborg a condus tot meciul, iar Cristina Varzaru, Grit Jurack si Lunde le-au predat o lectie de handbal jucatoarelor lui Radu Voina. La pauza, danezele conduceau deja cu cinci goluri, in timp ce Adina Meirosu nu marcase niciun gol. A doua jumatate a partidei nu a adus nimic nou in echipa Oltchimului. Dimpotriva! Viborg a apasat acceleratia si s-a distantat si la 8 goluri. In ultimele zece minute, Iulia Puscasu si Luca au mai spalat rusinea unui joc palid, insa Viborg a jucat prea bine sa mai rateze victoria.

Returul Viborg - Oltchim se joaca cu o zi inainte de Paste, pe 11 aprilie, in Danemarca.

"Capul sus, speranta moare ultima!" - Radu Voina

Radu Voina, antrenorul Oltchimului (Sport.ro): "Valoarea si-a spus cuvantul. Au fost mult peste noi desi au jucat asa cum stiam ca o sa faca. Oltchim a jucat un meci slab, jucatoarele nu au scapat de presiune cum ma asteptam sa o faca dupa primele cateva minute. Greselile individuale au fost prea multe si la acest nivel totul se taxeaza. Din pacate, jucatoarele Oltchimului au avut plumb in picioare. Se asteapta multe de la Luminita, dar ea nu poate sa faca minuni in fata unor jucatoare de talia lui Jurack sau Lunde.

Speranta moare ultima! Le-am spus jucatoarelor imediat in vestiar sa ridice capul sus ca putem face si noi un meci mare la Viborg. "

Cristian Gatu, presedintele FRH (sport.ro): "Am avut o zi nefasta in care lipsa de concetrare a noastra a coincis cu o zi excelenta a lui Viborg. Danezele au predat o lectie de cum sa joaca in deplasare. Sa pierzi acasa cu 6 goluri este o raritate la Oltchim, de aceea aceasta infrangere este si mai amara. Mai avem doar 15-20% sanse la calificare".

Cristina Varzaru (Viborg), o romanca fericita: "Ma bucur ca am revenit pe teren dupa doi ani de cosmar. Meciul a fost greu si sper ca am oferit un spectacol bun. Ne-am propus sa oprim axa lor centru-pivot-extrema stanga si ne-a reusit. Mi s-a parut ca Oltchim a jucat bine, se putea si mai bine, dar acum nu prea imi dau seama. Nu cred ca suntem calificate, se poate intampla orice in retur. Jucatoarele Oltchimului vor juca mai bine la Viborg".