Adversara Oltchimului din semifinalele Ligii Campionilor a fost eliminata din Cupa Danemarcei, bifand astfel si prima infrangere a sezonului dupa ce au castigat tot in campionat. Viborg a iesit din lupta pentru Cupa, trofeu pe care l-a castigat in ultimii trei ani.

Viborg a fost invinsa de locul trei din Danemarca, SK Arhus. Semifinalistele Ligii Campionilor au intrat la pauza cu un avantaj de cinci goluri, dar Arhus a reusit sa intoarca soarta meciului in repriza secunda, castigand partida cu 30-29. Eliminarea campioanei en-titre din Cupa a fost si mai surprinzatoare cu cat Viborg zdrobise Arhus in campionat la o diferenta de 17 goluri.

“Jucatoarele lui Arhus au dat tot ce au putut in acest meci. Am obosit dupa prima repriza si adversarele noastre ne-au taxat imediat. Sunt foarte dezamagita si sper sa ne invatam lectia", a spus experimentata jucatoare a lui Viborg, Rikke Skov.

Antrenorul lui Viborg, Jakob Vestergaard, abia a putut sa scoata doua cuvinte la finalul meciului. "Chiar daca sunt la mijlocul unui sezon extrem de greu, sunt foarte dezamagit ca jucatoarele nu au luptat in acest meci".