Rulmentul Brasov s-a calificat in semifinalele Cupei EHF, dupa ce a dispus de echipa Byasen Trondheim, scor 29-22. Finaliste in sezonul trecut, brasovencele nu au inceput deloc bine partida, dar Ionica Munteanu a prins o zi excelenta si a inchis perfect poarta in fata atacurilor norvegiencelor. Cu finantatorul Teodor Florescu in tribune si publicul strigand "Dati-le banii", Rulmentul a reusit o repriza secunda excelenta si s-au desprins la sapte goluri. Este o calificare meritata. Am aratat ca o echipa adevarata, a declarat Amariei.

Rulmentul Brasov a obtinut o victorie in deplasare saptamana trecuta (31-27), dar norvegiencele sunt mai periculoase in deplasare, iar meciul de sambata a demonstrat acest lucru. Prima repriza nu a aratat nicio sclipire in jocul brasovencelor, avand probleme pe extreme. Conduse in debutul partidei, fetele de la Rulmentul revin si obtin un avantaj de un gol la pauza: 14-13.

In repriza secunda Herbert Muller a schimbat aproape jumatate din echipa. Rulmentul Brasov s-a desprins pe final, iar portarul Ionica Munteanu a frant atacurile norvegiencelor. Carmen Amariei a fost cea mai buna marcatoare a gazdelor, reusind 8 goluri.

"Este o calificare meritata, astazi am aratat ca o adevarata echipa. Am demonstrat ca iubim acest sport, in ciuda problemelor financiare de la echipa. Stiam ca Byasen joaca mai bine in deplasare, dar ne-am mobilizat foarte bine si am reusit sa le facem fata. Nu am preferinta pentru adversarul din semifinale, noi vrem sa ajungem in finala si sa luam Cupa", a declarat Carmen Amariei pentru Newsin, citat de gsp.ro.

Marcatoare Rulmentul Brasov: Amariei 8 goluri, Barbosa 7 goluri, Galca 7 goluri, Horvath 5 goluri, Gogarla 1 gol, Vintila 1 gol