Echipa de handbal feminin Otelul Galati nu a putut intoarce scorul de saptamana trecuta din Norvegia si a pierdut in fata proprilor suporteri. Nordicele de la Larvik le-au invins pe elevele Gabrielei Artene la o diferenta de sase goluri, scor 28-22. Rulmentul Brasov este echipa care pastreaza sperantele Romaniei pentru o semifinala in Cupa Cupelor.

Galatencele s-au tinut scai de adversarele lor si nu le-au lasat pe campioanele Norvegiei sa se distanteze prea mult in prima repriza. Trei goluri le-au despartit de adversare pe elevele Gabrielei Artene la pauza: 11-14.

Sub incurajarile suporterilor, Otelul nu a mai avut nicio sansa in fata detinatoarelor titlului Cupei Cupelor de anul trecut, care s-au distantat la sapte goluri (16-23). Nordicele s-au impus in final cu scorul de 28-22, iar galatencele au ratat calificarea in semifinala.

In partida tur, Otelul Galati a fost invinsa in deplasare cu scorul de 22-26, intr-un meci in care unele decizii ale arbitrilor le-au dezavantajat pe romance.

Rulmentul Brasov este cealalta echipa care lupta pentru un loc in semifinale, sambata de la 18:00, pe teren propriu in fata jucatoarelor de la Byasen Trondheim. In sezonul trecut, Rulmentul Brasov a ajuns pana in finala, fiind invinsa chiar de calaul Otelului, Larvik.