Oltchim Rm. Valcea s-a clasat pe locul secund in grupa a doua a Ligii Campionilor, dupa ce a pierdut acasa la Gyor, scor 28-30. Dominate in prima repriza, fetele antrenate de Radu Voina au revenit in partea a doua si au preluat conducerea in minutul 43. Shymkute si Meirosu au facut un meci excelent, dar Gyorul s-a impus in ultimele minute. Valcencele vor avea de infruntat un meci greu in semifinale, deoarece vor intalni echipa clasata pe locul intai in prima grupa, Viborg.

Lupta pentru locul intai a inceput cu ambele echipe incordate, atat Gyorul, cat si Oltchimul ratand primele atacuri. Gazdele deschid scorul abia in minutul trei, dar valcencele nu se lasa prea mult conduse. Romanca Simona Spiridon inscrie trei goluri in poarta lui Hutupan in primul sfert de ora si aduce Gyorul in avanataj de 2 goluri (8-6). Inspirat, Radu Voina o introduce in teren pe Pidpalova, care reuseste sa combine bine cu Manea si sa tina Oltchimul aproape de Gyor. Schymkute inscrie teri goluri in trei minute, iar prima repriza se termina 15-13 in favoarea unguroaicelor.

Repriza secunda aduce o revenire in joc a Oltchimului, care reuseste egalarea: 19-19. Din nou Hutupan apara foarte bine, dar atacul valcencelor nu mai functioneaza pe final, iar Gyor se impune cu 30 la 28.

"Ne-am batut singuri, am avut un randament foarte slab al interului drept si o inconstanta pe faza defensiva. Avem o misiune foarte dificila in semifinale, cu oricine vom juca, meciul decisiv va fi in deplasare. Avem sansa sa ajungem in finala doar daca vom face un meci extraordinar acasa. Avem o echipa buna, dar nu foarte buna", a declarat presedintele Oltchimului, Ioan Gavrilescu.

Viborg a invins echipa Hypo Viena, scor 33-31 si va intalni in semifinale echipa Oltchimului. Un adversar pe care valcencele si-l doreau, deoarece in sezonul trecut l-au invins de doua ori. Primul meci din semifinale se va disputa la Valcea.

Marcatoarele Oltchimului: Puscasu - 6 goluri, Shymkute - 5 goluri, Meirosu - 5 goluri, Elisei - 4 goluri, Manea - 3 goluri, Avadanii - 3 goluri, Luca - 1 gol, Maier - 1 gol