Victorie istorica pentru handbalul feminin din Romania! Oltchim Rm. Valcea este prima echipa care se califica in semifinalele Ligii Campionilor. Fetele antrenate de Radu Voina au castigat partida pe teren propriu cu Buducnost Podgorica, scor 31-22, iar Gyorul le-a dat o mana de ajutor invingand pe Krim (34-33). Hutupan a facut din nou un meci mare, anihiland-o pe Bulatovic. Oltchim va sustine ultimul meci in deplasare la Gyor in lupta pentru locul intai in grupa.

Mai citeste si: Steluta Luca: De cand am intrat in sala am simtit ca vom castiga

Cupa Cupelor / HC Otelul Galati invinsa de campioana Norvegiei

Oltchim a asaltat poarta adversarelor inca din primele minute si a condus cu 2 goluri (3-1). Buducnost reuseste egalarea dar nu dureaza prea mult pana cand atacurile lui Lecusanu, Meirosu, Elisei, Maier si Manea aduc din nou Oltchimul in avantaj. Apararea le blocheaza foarte bine pe muntenegrence, iar Hutupan o citeste ca pe Tatal nostru pe Bulatovic si nu o lasa sa marcheze. Oltchimul conduce la pauza la o diferenta de opt goluri (15-8).

Repriza secunda aduce disperare in tabara adversa si bucurie in tribune. Romancele continua sa bombardeze poarta muntenegrencelor si se distanteaza la 10 goluri (18-8). Buducnost inscrie abia dupa sapte minute de la inceputul partii a doua a intalnirii. Paradelei portarului Luminita Dinu Hutupan fac sa explodeze sala din Ramnicu Valcea. Muntenegrencele se predau pe final, iar Oltchim se califica pentru prima data in semifinalele Ligii Campionilor.

In cealalta grupa a Ligii Campionilor s-au calificat in semifinale Hypo Viena si Viborg HK.

Marcatoarele Oltchimului: Lecusanu 8 goluri; Maier 5 goluri, Meirosu 3 goluri, Borbas 2 goluri, Pidpalova 2 goluri, Avadanii 1 gol, Vadineanu 1 gol, Manea 1 gol, Luca 1 gol