Nationala de rugby a Romaniei a pierdut, sambata, partida din deplasare disputata impotriva selectionatei Georgiei, scor 28-23, din cadrul Cupei Europene a Natiunilor (CEN). Stejarii raman deocamdata pe locul trei, pana la desfasurarea meciului dintre Portugalia si Spania.

Tricolorii au inceput foarte bine partida, in primele patru minute conducand cu 10-0. Pana la pauza gazdele preiau conducerea (15-13) si georgienii castiga partida, avand in lot si trei jucatori de la Farul Constanta. Georgia se afla acum pe primul loc, cu 11 puncte acumulate.

Pentru Romania au marcat Valentin Calafeteanu (2 lovituri de pedeapsa; 2 transformari) si Adrian Barbuliceanu (2 eseuri), anunta rugby.ro.

Urmatoarea partida a Romaniei se va desfasura la Bucuresti, impotriva echipei Portugaliei.

1. Georgia - 11 puncte ( 141-58 ) - 4 meciuri jucate

2 . Rusia - 9 puncte (88-48) - 3 meciuri jucate

3. Romania - 8 puncte (83-66) - 4 meciuri jucate

4. Portugalia - 6 puncte (78-44) - 3 meciuri jucate

5. Spania - 6 puncte (58-127) - 4 meciuri jucate

6. Germania - 3 puncte (22-126 ) - 4 meciuri jucate