Oltchim Ramnicu Valcea a trecut pe primul loc al clasamentului dupa ce a surclasat in derby-ul etapei a 14-a, in deplasare, formatia Dunarea Braila (26-39). La pauza, Oltchim conducea cu 18-11, iar in partea a doua, in primele 15 minute, gazdele nu au marcat decat trei goluri in timp ce elevele lui Voina inscriau pe banda rulanta.

Radu Voina si-a permis luxul ca in a doua repriza, timp de 20 de minute, sa alinieze in teren alta echipa decat cea pe care a trimis-o la startul partidei. Maier, Lecusanu, Luca, Elisei, Meirosu, Oana Manea si Pidpalova au fost responsabile cu golurile si cu pasele decisive. De la gazde s-a remarcat Ada Moldovan, care este cea mai buna marcatoare din campionatul intern..

Oltchim conduce in clasament cu 32 de puncte, pe locul 2 se afla Rulmentul Brasov, cu 31 de puncte iar pe treia pozitie se afla Dunarea Braila, cu 20 de puncte, la egalitate cu Rapid CFR Bucuresti.