Nationala de rugby a Romaniei a castigat primul meci din Cupa Europeana a Natiunilor 2009-2010, contand pentru calificarea la Cupa Mondiala din 2011. Tricolorii au invins selectionata Spaniei, scor 19-10. Romania ocupa locul al patrulea, cu doar un meci jucat.

Punctele romanilor au fost inscrise de Petre Mitu (un eseu si trei penalitati) si Valentin Poparlan (eseu). Gazdele au condus in prima repriza timp de 12, cu 10 - 8. Pana la pauza, romanii au preluat conducerea (11 - 10), iar spaniolii nu au mai punctat deloc in repriza secunda. Potrivit rugby. ro, in finalul partidei, spaniolii au provocat o incaierare.

Urmatorul meci al Romaniei se va disputa la Heidelber, impotriva Germaniei, in 14 februarie 2009.