Echipa de handbal feminin HCM Baia Mare a castigat meciul din Cupa EHF in fata echipei germane HC Leipzig, scor 27 - 23. Georgeta Dinis a fost cea mai buna marcatoare a baimarencelor, reusind sa inscrie de 10 ori. Returul se va disputa la Leipzig, in 15 februarie 2009.

Bugetul echipei adverse este de patru ori mai mare decat cel al baimarencelor, dar, din fericire, nu acest lucru a contat in partida de sambata. Fetele de la Leipzig au inceput bine meciul, conducand cu 9-5 dupa primul sfert de ora. Romancele au revenit si in 5 minute au restabilit egalitatea: 10-10. La pauza, baimarencele au avut un avans de 5 goluri.

In repriza a doua, Leipzig a reusit sa mai preia conducerea doar o singura data. Romancele s-au desprins la 22-22 si au reusit o victorie importanta: 27 la 23.

Marcatoare HCM Baia Mare: Dinis (10 goluri); Geiger (8 goluri); Balint (3 goluri); Mihalschi (2 goluri); Kovacs (2 goluri); Amariei (1 gol); Dobromir (1 gol).