Franta a cucerit al 3-lea titlu mondial dupa o finala extraordinara cu selectionata Croatiei, scor 24-19. In aplauzele a peste 15.000 de croati, ambele echipe au mers cap la cap pana in ultimele zece minute ale partidei, cand Franta s-a desprins la trei goluri gratie golurilor celor mai buni oameni ai sai: Guigou, Karabatic si dinamicul Narcisse. Croatii au fost scosi din mana de cateva decizii controversate date de arbitrii danezi (portarul Alilov a lovit bara portii sale cu piciorul, Vori a primit rosu direct dupa ce a simulat ca arunca cu mingea in arbitru), in timp ce campioana olimpica a inceput sa joace din ce in ce mai bine, mai ales in aparare. Cu portarul Omeyer intr-o forma de zile mari, Franta a avut clarviziune in joc in momentele importante. Croatia a clacat atat fizic, dar mai ales psihic, si titlul mondial revine, in 2009, Frantei.

In finala mica, Polonia a invins Danemarca, scor 31-23, si a terminat CM din Croatia pe locul 3.

min 60 Franta - Croatia 24-19

Au marcat pentru Franta: Sorhaindo `4 `43, Guigou `5 `13 `20 `33 `34 `35 `39 `50 `55 `58, Abalo `16 `54, Narcisse `21 `24 `27 `36 `39 `47, Karabatic `12, `36, Fernandez `14 `28

Au marcat pentru Croatia: Cupic `2 `8 `29 `35 `46 `49 , Sprem `7`10 `12, Vori `7 `24, Lackovic `16 `31 `40 `50, Duvnjak `26 `41, Balic `34, Metlicic `32

Ultimele zece minute din finala CM de handbal masculin, iar Franta conduce cu un singur gol. Deciziile arbitrilor ii scot din sarite pe croati: Alilov da cu sutul in bara propriei porti de nervi, selectionerul Cervar mai are un pic si il ia de urechi pe unul dintre arbitrii. Franta isi vede de treaba, iar Karabatic duce scorul la 20-18, moment important pentru soarta finalei! Parada a lui Omeyer si francezii se pot desprinde la 3 goluri. Lackovic reduce din diferenta. Croatii cedeaza psihic si Franta se desprinde defintiv. Scor final: Franta - Croatia 24-19

min 50 Franta - Croatia 18-18/ Au marcat pentru Franta, respectiv Croatia: Sorhaindo `4 `43, Guigou `5 `13 `20 `33 `34 `35 `39, Abalo `16, Narcisse `21 `24 `27, Karabatic `12, `36/ Cupic `2 `8 `29 , Sprem `7`10 `12, Vori `7 `22 `24, Lackovic `16 `31 `40, Duvnjak `41

Guigou rateaza prima lovitura de la 7 metri dupa o serie incredibila de reusite. Joc nebun, pase rapide, interceptii intr-o finala in care ambele echipe merg cap la cap. Karabatic intra dur si-l darama pe conducatorul de joc croat. Arbitrii danezi fluiera 7 metri pentru Franta dupa ce nu au dictat nimic la o faza precedenta pe atacul croat. Guigou, inger si demon pentru Franta, rateaza desprinderea la doua goluri a Frantei. Cupic egaleaza de la 7 metri. Francezii pierd atacul, aruncand in bara, iar Croatia are din nou sansa sa treaca in avantaj. Karabatic il faulteaza pe Balic, acesta din urma sarind la bataie. Nervi intinsi la maximum: Sprem ramane pe podea accidentat, iar francezii continua atacul, fapt ce atrage furia jucatorilor croati, dar si a suporterilor asupra arbitrilor. Jocul este oprit cateva minute bune. Ostertag, intrat in locul lui Guigou, rateaza din extrema. Jocul fragmentat de faulturi. S-au marcat doar 4 goluri in ultimele 10 minute.

min 40 Franta - Croatia 16-16/ Au marcat pentru Franta, respectiv Croatia: Sorhaindo `4 Guigou `5 `13 `20 `33 `34 `35 `39, Abalo `16, Narcisse `21 `24 `27, Karabatic `12, `36/ Cupic `2 `8 `29 , Sprem `7`10 `12, Vori `7 `22 `24, Lackovic `16 `31

Croatia incepe repriza secunda in atac si mareste diferenta la doua goluri. Franta revine imediat prin doua goluri ale lui Guigou si, chiar preia conducerea. Croatii au probleme in atac pentru ca apararea franceaza functioneaza ca la carte. Se joaca pe contre: croatii rateaza, francezii nu iarta. Sprem se revanseaza dupa cateva ratari incredibile si sala din Zagreb devine un vulcan. Franta are superioritate numerica.

Eliminare de 2 minute pentru Croatia si sala izbucneste impotriva celor doi. Abia intrat, Narcisse duce scorul la 8-7 pentru Franta. Croatia reuseste un gol important in inferioritate numerica. Francezii trag din toate pozitiile, dar Alilovic rezista. Pivotul croat, Vori inscrie din nou, profitand de lipsa din aparare a lui Karabatic, tinut pe banca de Claude Onesta. Acelasi Narcisse, tinut rezerva in primele 15 minute, marcheaza sub presiune. Totusi, croatii par mai rapizi in combinatii: Cupic si Vori gasind destul de des culoare in super-apararea franceza. Reintra Karabatic! Karabatic zguduie bara portii lui Alilovic. Se joaca extrem de dur. Reintra si Balic! Karabatic este eliminat doua minute dupa o mana in gatul lui Duvnjak. Selectionerul croat cere time-out dupa ce elevii sai au primit gol in inferioritate numerica. Egalitate pe tabela, scor 11-11. 7 metri pentru Croatia in ultimele secunde ale primei reprize, transformat de Cupic.

min 20 Franta - Croatia 7-7/ Au marcat pentru Franta, respectiv Croatia: Sorhaindo `4 Guigou `5 `13 `20, Abalo `16/ Cupic `2 `8 , Sprem `7`10 `12, Vori `7, Lackovic `16

Presiunea finalei isi spune cuvantul! Jucatorii ambelor echipe rateaza in faze clare de gol. Vori este faultat de gigantul Dinart si arbitrii il elimina pe francez- o eliminare contestata de Franta. Lackovic inscrie, iar Karabatic rateaza urmatorul atac, obligat sa arunce la poarta pentru a nu se fluiera joc-pasiv. Omeyer iese la rampa si isi ajuta echipa aflata in inferioritate numerica. Balic se accidenteaza. Vori gaseste un culoar si inscrie. Replica franceza vine imediat prin Guigou.

min 10 Franta - Croatia 4-5/ Au marcat pentru Franta, respectiv Croatia: Sorhaindo `4 Guigou `5/ Cupic `2 `8 , Sprem `7`10, Vori `7

Franta are primul atacul, dar croatii recupereaza mingea si golgeterul Croatiei, Cupic, deschide scorul din lovitura de la 7 metri. Sala de la Zagreb este colorata in rosu si alb, suporterii croati purtandu-si favoritii spre poarta lui Omeyer. Franta egaleaza tot prin lovitura de la 7 metri, iar Croatia ramane in inferioritate numerica. Aparare solida a ambelor echipe. Meciul este extrem de echilibrat!

A inceput finala...

Finala dintre Croatia si Franta se va disputa duminica, de la 18.30, in direct pe Tvr2 si live-text pe HotNews.