Romania si Rusia au luptat pentru locul 15 de la Campionatul Mondial de handbal masculin din Croatia. A lupta e impropriu spus, a fost mai degraba un meci amical care s-a jucat pentru ca era in program. Nici orgoliul nu a mai contat, jucatorii ambelor formatii erau extrem de obositi. Romania a terminat pe locul 15 si a reusit sa invinga prima echipa europeana pe care a intalnit-o la acest Mondial.

A fost totusi o partida spectaculoasa, in care s-au marcat 80 de goluri. Aproape toate atacurile erau finalizate cu gol. Petrea, Ghionea si Sandu Iacob au fost cei mai buni jucatori din tabara noastra. Omer a decis sa ii lase pe margine pe Stanescu, Paraianu, Buricea si sa ii foloseasca mai mult pe Rohozneanu, Georgescu si Irimescu.

Nationala pregatita de Omer are perspective, daca se va sti cum sa se gestioneze aceasta prezenta la un turneu final. A fost prima participare la un Campionat Mondial care insa a evidentiat lipsurile in pregatire. S-a vorbit mai mult despre infrastructura si program competitional, despre felul nostru de a pierde atunci cand ne e lumea mai draga. Poate daca viitoare va fi altfel.

Romania - Rusia 42-38 | Au marcat: Rohozneanu '51, '55 Jurca '52, '58, Irimescu '53, Georgescu '57

Romania - Rusia 36-34 | Adversarii au redus din diferenta, in conditiile in care Romania a avut un avantaj de 7 goluri. Petrea a fost eliminat doua minute, rusii au doi eliminati, dar jucatorii nostri nu au mai inscris de 4 minute. A intrat si Cozma, dar nu a facut mai nimic. Au marcat: Petrea '41, Georgescu '42, '45, '46, Timofte '50

Romania - Rusia 31-25 | Ghionea are un inceput de repriza foarte bun. Partida pare transata de Romania, ambele echipe marcheaza aproape la fiecare atac. Au marcat: Petrea '31, Timofte '34, Ghionea '35, '36, Ghionea '38, 40

Romania - Rusia 25-21 | Echipa pregatita de Omer a controlat prima repriza cu autoritate. Totusi, ambele echipe joaca relaxat, miza meciului nici nu e importanta. Niciunul dintre cei doi antrenori nu a cerut time-out. Urmeaza ultima repriza a Romaniei de la Campionatul Mondial. Petrea, Sandu Iacob si Ghionea au fost cei mai buni din trupa noastra. Au marcat: Ghionea '21, Rohozneanu '22, '25, Timofte '25, Irimescu '26, '28, Petrea '26, Iacob '28

Romania - Rusia 17-13 | Ambele echipe sunt relaxate, s-au inscris multe goluri. Meciul aproape ca nu are miza, jucatorii nu vor decat sa daca spectacol. Romania isi pastreaza avantajul luat in primele zece minute. Petrea a marcat un gol spectaculos. Popescu are o interventie senzationala in pozitie de unu la unu. Au marcat: Irimescu '10, '12, '19, Georgescu '11, Iacob '13, Petrea '14, '18, Timofte '15, Ghionea '17

min. 10 Romania - Rusia 8-5 | Romania a avut lovitura de incepere. Petrea si Sandu Iacob sunt cei mai buni in acest debut de partida. Vali Ghionea, Buricea, Paraianu si Rudi Stanescu au fost lasati pe margine. Aceleasi probleme in centrul defensivei, dar in atac parca stam mai bine decat in meciul cu Spania. Au marcat: Irimescu '1, '2, Petrea '2, '5, Timofte '5, '6, Ghionea '8, Georgescu

CM de handbal masculin din Croatia: Program, Clasamente, Rezultate / Romania, in lupta pentru locul 15