Franta, Ungaria, Slovacia... Acum Spania. Nationala de handbal masculin a pierdut fara drept de apel din nou in fata unei echipe din Europa. Miza meciului a fost lupta pentru locul 13, o palida consolare pentru Spania, ocupanta locului 3 la Olimpiada de la Beijing si pentru Romania, care acum multi, muuuulti ani, era campioana mondiala.

Mai citeste: CM de handbal masculin, Romania - Rusia pentru locurile 15-16 / Program, Rezultate

Partida a fost echilibrata doar in primele 20 de minute, ambele echipe s-au aflat la conducere pe tabela de marcaj, dar la pauza, spaniolii aveau 3 goluri avantaj. Ghionea a jucat foarte bine 20 de minute, dar a fost schimbat cu Georgescu in partea a doua. Petrea a dirijat atacurile noastre, pana cand in minutul 40 s-a accidentat. Cozma si-a facut loc in echipa abia spre final, Buricea strica in defensiva ceea ce reusea in ofensiva, iar Rudi Stanescu nu a mai prins o zi atat de buna. Ne-am apropiat de Spania la un gol in minutul 34 si atat. Am fost doar sparring-partner. Sa joci pentru locurile 15-16 la un campionat mondial e dezarmant, chiar si dupa o absenta de 14 ani de la turnee finale.

min. 60 Romania - Spania 32-40 | Ultimele zece minute au fost de cosmar pentru nationala pregatita de Omer, care a renuntat la orice rezistenta. Spania a marcat gol dupa gol, a avut si un avantaj de zece goluri, insa Iacob si Ghionea au marcat in ultimele zeci de secunde doua reusite. Urmeaza sa luptam pentru locurile 15-16. Au marcat: Irimescu '54, Iacob '59, Ghionea '60

min. 50 Romania - Spania 28-33 | Omer cere time-out in minutul 45, cand spaniolii s-au distantat la 6 goluri. In ciuda unor faze frumoase in ofensiva, ibericii isi pastreaza diferenta tacticos. Au marcat: Georgescu '42, '43, Cozma '45, '50, Buricea '47

min. 40 Romania - Spania 23-26 | Rudi Stanescu are doua interventii foarte bune, Jurca reuseste sa marcheze dintr-o aeriana iar Petrea reuseste trei goluri frumoase. Georgescu trage peste poarta goala. Au marcat: Jurca '32, Petrea '33, '34, '35, '37, Georgescu '34, Buricea '38

min. 30 Romania - Spania 16-19 | In ciuda unui inceput echilibrat, prima repriza a fost controlata de iberici, care au stiut sa forteze atunci cand a fost cazul. Portarul Rudi Stanescu nu a avut nicio interventie reusita, iar Vali Ghionea, in ciuda golurilor marcate, a avut o serie de scapari in defensiva si a ratat doua lovituri de la 7 metri. Au marcat: Ghionea '21, '22, Buricea '25, Irimescu '26, '28, Georgescu '29

min. 20 Romania - Spania 10-13 | Ghionea trage in bara de la 7 metri. Spaniolii s-au distantat la patru goluri ('14) dupa doua contraatacuri f0arte rapide. Omer cere time-out ('15). Au fost cinci minute de ineficacitate pentru nationala noastra. Au marcat: Paraianu '10, '16, Jurca '11, Irimescu '18

min. 10 Romania - Spania 6-7 | Ibericii au un inceput bun de partida si conduc cu doua goluri diferenta. Il tin foarte bine pe Paraianu, insa Ghionea are o evolutie foarte buna, reusind pana acum doua goluri. Meciul este unul foarte echilibrat, iar sala este plina. Au marcat: Petrea '1, Ghionea '2, '4, '5, '9, Paraianu '8