"Stiu ca sunteti obositi, hai sa terminam meciul asta cu victorie". Omer a cerut time-out in minutul 54 dupa ce Kuveit s-a apropiat la 6 goluri. Cupa Presedintelui? Mai degraba Cupa Pacii! Ghionea, Iacob si restul au intrat tarziu in joc dar si-au asigurat in partea a doua un avantaj de 13 goluri, diminuat spre final, din cauza lipsei de implicare in joc si a oboselii acumulate de-a lungul acestui turneu.

La fel ca si in partida contra Cubei, jucatorii pregatiti de Omer si-au privit de sus adversarul iar la pauza avantajul a fost unul doar de patru goluri. In defensiva jucatorii nici nu ridicau mainile, iar aproape toate golurile s-au luat din pozitie centrala. Abia in repriza a doua si-au revenit ai nostri si au reusit ca in zece minute sa marcheze 9 goluri. Finalul a fost unul chinuitor, nu pentru ca nationala Kuweitului ar fi fost un adversar puternic, ci din cauza lipsei de concentrare din tabara Romaniei. Urmeaza maine meciul cu Spania, de la ora 20:00, care va hotari daca nationala noastra va lupta pentru locul 13 sau pentru locul 15.

min. 60 Romania - Kuweit 34-27 | Dupa ce am condus la 13 goluri diferenta, adversarii au reusit sa se apropie la 6 goluri gratie neatentiei si lipsei de chef din apararea noastra. Omer a cerut time-out pentru a-si mobiliza jucatorii. "Stiu ca sunteti obositi, hai sa terminam meciul asta cu victorie", le-a spus Omer ('54). Au marcat: Georgescu '51, '59, Rohozneanu '52, Nicolae '55, Iacob '57

min. 50 Romania - Kuweit 29-19 | Petrea este eliminat pentru doua minute ('41). Timofte reuseste un gol senzational de pe extrema stanga, imprimand foarte mult efect balonului. Antrenorul adversarilor cere time-out ('48). Au marcat: Rohozneanu '43, Georgescu '45, Timofte '46, Cozma '48

min. 40 Romania - Kuweit 25-14 | Echipa noastra a avut lovitura de incepere in partea a doua. Ghionea are un inceput de repriza excelent si reuseste patru goluri pe contraatac. Jocul este mult mai colectiv si organizat. Au marcat: Petrea '31, '32, Ghionea '33, '33, '36, '37, Nicolae '34, '39, Paraianu '40

min. 30 Romania - Kuweit 16-12 | Scorul putea fi mult mai clar la pauza daca jucatorii pregatiti de Omer ar fi renuntat la individualisme si ar fi fost mai atenti in aparare. In mod normal, Kuweit nu ar trebui sa puna probleme. Au marcat: Ghionea '22, '26, Buricea '23, '29, Stavrositu '24

min. 20 Romania - Kuweit 11-8 | Barza apara o lovitura de la 7 metri. Jocul nu este deloc colectiv, in ofensiva suntem superficiali iar in defensiva primim goluri pe zona centrala. Romania se distanteaza la doua goluri in minutul 19, iar antrenorul Kuweitului cere time-out. Au marcat: Buricea '11, Stavrositu '12, Iacob '14, Petrea '17, '20, Georgescu '18, '19

min. 10 Romania - Kuweit 4-4 | Nu trec nici 40 de secunde, Ghionea scapa singur cu portarul advers si trage in bara! Petrea arunca pe langa poarta si in minutul 4, Kuweit conduce cu 2-0. Avantajul adversarilor este anulat de Petrea in minutul 10. Au marcat: Jurca '5, Ghionea '7, Stavrositu '8, Petrea '10

CM de handbal masculin din Croatia: Program, Clasamente, Rezultate / Romania, in lupta pentru locul 13