Nu orice victorie e privita cu ochi buni. Chiar daca a fost obtinuta pe merit. Echipa de baschet feminin a unui liceu din Texas a trebuit sa-si ceara scuze adversarelor pe care le-a umilit cu 100-0. "Este rusinos si stanjenitor ceea ce s-a intamplat", a declarat directorul scolii castigatoare, care incearca acum sa declare meciul forfait.

Echipa de baschet a scolii Convenant a invins echipa celor de la Dallas Academy cu 100-0, avand 59-0 la pauza. Convenant a inscris 12 puncte in ultimul sfert de ora si "intr-un sfarsit s-au domolit dupa ce au ajuns la 100 de puncte, cu patru minute inainte de fluierul final", a declarat antrenorul echipei invinse, Jeremy Civello pentru Dallas Morning News.

"Fetele au aratat ca au mai mult caracter decat antrenorul care a permis ca scorul sa ia asemenea proportii", a declarat Edd Burleson, directorul Asociatiei Scolare private si parohiale din Texas.

Dallas Academy are 20 de fete in intreaga scoala. Liceul are clase mici si e specializat in predarea materiei scolare elevilor cu dificultati in a invata, cum ar fi dislexia.

De patru sezoane, Dallas Academy nu a castigat niciun meci. Cateva baschetbaliste au declarat ca au fost frustrate in timpul meciului, dar au simtit ca e o modalitate de a invata. Ele au adaugat ca sunt incantate de atentia pe care o primesc datorita meciului pierdut. Baschetbalistele au primit chiar si o invitatie de la patronul Dallas Mavericks, Mark Cuban de a participa la un meci al echipei sale din NBA.