Romania a invins Argentina in cel de-al treilea meci din Grupa A de la Campionatul Mondial de handbal masculin iar obiectivul lui Aihan Omer, locul 3, incepe sa devina realizabil. Dupa infrangerile din meciurile cu Franta si Ungaria, partida cu Argentina era una capitala. In ciuda avantajului luat in startul partidei, ultimele zece minute din prima parte au fost de cosmar, adversarii reusind sa egaleze pe fondul neatentiei si impreciziei handbalistilor romani. Golurile din ultimul minut reusite de Paraianu si Sandu Iacob au facut ca Romania sa intre la pauza cu un avantaj de doua goluri.

Repriza a doua a fost la discretia tricolorilor. Vali Ghionea a fost cel mai bun marcator, Cozma a fost responsabil cu ratarile si s-a trezit eliminat la doua minute dupa ce a intrat pe teren. Rudi Stanescu a dat din nou siguranta intre buturi, iar Paraianu si Petrea au fost redutabili in atac.

Meciul cu Slovacia ce se va disputa peste trei zile devine decisiv pentru ocuparea locului 3, ultimul calificant in faza urmatoare a competitiei. Urmatoarul adversar pe care Romania il va intalni la Mondialul din Croatia va fi Australia.

min. 60 Romania - Argentina 30-26 | Au marcat: Ghionea '52, '56, '58, '59, Rohozneanu '54, Petrea '55

min. 50 Romania - Argentina 24-19 | Au marcat: Buricea '43, '43, Irimescu, '48, '49

min. 40 Romania - Argentina 20-16 | Au marcat: Paraianu '31, '32, '40, Rohozneanu '39, Ghionea '40,

min. 30 Romania - Argentina 15-13 | Au marcat: Ghionea '24, Petrea'27, Paraianu '29, Sandu Iacob '30

min. 20 Romania - Argentina 11-8 | Au marcat: Petrea '2, '11, Piraianu, '2 '3, Irimescu '8, Ghionea '9, '12, '17, Jurca '18, '20