Echipa de handbal masculin a Romaniei a pierdut, vineri, primul meci din turneul amical desfasurat in Danemarca, Turneul celor patru natiuni. Elevii antrenati de Aihan Omer au fost invinsi de selectionata Islandei, scor 28-34.

Vicecampioana olimpica la Beijing a controlat meciul pe intreaga sa durata. Islandezii au avut un avantaj de patru goluri la pauza (15-11), iar in timpul celei de-a doua reprize au avut chiar si cu noua goluri mai mult decat nationala Romaniei.

„N-am inceput rau, dar s-a simtit pe tot parcursul jocului o teama exagerata de accidentare. Dupa ce Alin Sania a ratat Mondialul, spiritul de autoconservare a intrat automat in functiune la fiecare jucator. Cu siguranta, in Croatia va fi altceva”, a declarat vicepresedintele Federatiei Romane de Handabal, Petru Paleu, pentru prosport.ro.

Au marcat pentru Romania: Iacob (6 goluri), Paraianu (5 goluri), Tinofte (5 goluri), Toma (4 goluri), Cozma (2 goluri), Ghionea (2 goluri), Petrea (2 goluri), Jurca (1 gol), Stavrositu (1 gol).