Oltchim a castigat meciul-retur cu rusoaicele de la Lada Togliatti, scor . Cu aceasta victorie, valcencele sunt pe primul loc in grupa C si mai au nevoie de o singura victorie in urmatoarele doua meciuri pentru a fi sigure de o calificare in sferturile Ligii Campionilor. Oltchim a preluat controlul meciului inca din primele minute si a condus constant echipa rusa care a stat doar intr-o singura jucatoarea: Ekaterina Davidenko. In lipsa Narcisei Lecusanu, Oltchim s-a descatusat pe finalul reprizei secunde cand romancele au facut spectacol in aplauzele publicului, dar si ale antrenorului Ivica Rimanic, care a cerut time-out in ultimele secunde pentru a le spune jucatoarelor: "Felicitari fetelor!".

Oltchim - Podravka, 18 ianuarie

min 60 Oltchim - Lada 30-19/ Au marcat pentru Oltchim: Oana Manea `2 `6 `18 `35 `48, Ardean-Elisei `5 `26 `31, Luca `7 `12 `34, Avadanii 6 `35, Puscasu `16, `37, `39, Meirosu `21 `27 `29 `42 `60, Ada Nechita `24, Clara Vadineanu `34, Szucs `36, Gatel `39 `46 `53

Time-out cerut de antrenorul Ladei! Rimanic le cere jucatoarelor de la Oltchim sa joace cat mai lung pe atac. Rusoaicele nu mai fac fata ritmului impus de Oltchim care conduce cu 9 goluri cu sapte minute inainte de final (25-17).

min 50 Oltchim - Lada 23-16/ Au marcat pentru Oltchim: Oana Manea `2 `6 `18 `35 `48, Ardean-Elisei `5 `26 `31, Luca `7 `12 `34, Avadanii 6 `35, Puscasu `16, Meirosu `21 `27 `29 `42, Ada Nechita `24, Clara Vadineanu `34, Szucs `36, Gatel `39 `46

Oltchim si-a gasit ritmul de joc in aceasta repriza secunda. Meirosu se misca foarte bine pe semicercul rusoaicelor si inscrie din toate pozitiile. Steluta Luca cade pe spate dupa o aruncare la poarta din saritura si ramane intinsa pe teren, tinandu-se de mijloc. Medicii o ingrijesc timp de cateva minute pe Luca, dar aceasta abia se ridica singura si merge direct la vestiare. Conducatoarea de joc a Ladei, Davidenko, tine echipa rusa in viata cu doua goluri. Gol frumos reusit de Oana Manea. Pentru prima data in acest meci arbitrii fluiera joc pasiv la Oltchim.

min 40 Oltchim - Lada 19-13/Au marcat pentru Oltchim: Oana Manea `2 `6 `18, Ardean-Elisei `5 `26 `31, Luca `7 `12 `34, Avadanii 6 `35, Puscasu `16, Meirosu `21 `27, `29, Ada Nechita `24, Clara Vadineanu `34, Szucs `36, Gatel `39

Oltchim incepe cu gol repriza secunda. Jocul s-a oprit pentru ca Steluta Luca s-a accidentat, dar veterana Oltchimului isi revine. Gatel scapa pe contraatac, este faultata si obtine aruncare de la 7 metri(transformatra) si o eliminare de 2 minute pentru Lada. Luca, Szucs si Avadanii inscriu fara probleme in poarta rusoaicelor. Hutupan apara si ea, dar Avadanii nu este atenta si rusoaicele recupereaza si inscriu de data aceasta (18-10). Meirosu se apara in semicerc si arbitrii fluiera aruncare de la 7 metri pentru Lada.

PAUZA Oltchim - Lada 13-9/ Au marcat pentru Oltchim: Oana Manea `2 `6 `18, Ardean-Elisei `5 `26, Luca `7 `12, Avadanii 6, Puscasu `16, Meirosu `21 `27

Nechita si Meirosu au executat-o pe Konstantinova si au dus scorul la 10-5. Rusoaicele gresesc tot mai des si datorita apararii solide a Oltchimului. Szucs faulteaza si arbitrii fluiera aruncare de la 7 metri pentru Lada, transformata de Muravyeva. Elisei-Ardean nu o mai iarta si de aceasta data pe Konstantinova si inscrie pentru 11-6. Adina Meirosu e jucatoarea sfarsitului de repriza pentru Oltchim si reuseste doua goluri de generic. Szucs rateaza inca o data. Time-out cerut de Rimanic. Antrenorul Oltchimului le cere jucatoarelor sale sa lungeasca cat mai mult atacul si sa evite eliminarile de doua minute pe atacul rusoaicelor. Oltchim pierde atacul, dar si rusoaicele rateaza si scorul pauzei este 13-9.

Oltchim - Lada 8-5/Au marcat pentru Oltchim: Oana Manea `2 `6 `18, Ardean-Elisei `5, Luca `7 `12, Avadanii 6, Puscasu `16

Szucs rateaza si ea si rusoaicele pornesc pe contraatac, dar Hutupan apara aruncarea lui Davydenko. Romancele faulteaza in atac si aceeasi Davydenko gaseste un culoar si inscrie. Szucs este inlocuita de Meirosu. Luca se inalta peste apararea rusa si duce scorul la 6-4. Atacul nu merge deloc bine pentru Oltchim in timp ce rusoaicele incep sa marcheze tot mai usor. Puscasu inscrie pe contraatac dupa un fault in atac al rusoaicelor. Oltchim rateaza din nou. Ada Nechita revine la Oltchim dupa accidentarea de la Olimpiada de la Beijing. Elisei rateaza de la 7 metri. Lada nu poate sa inscrie pe contraatac si Oana Manea inscrie in sfarsit pentru Oltchim.

min 10 Oltchim - Lada 5-2/Au marcat pentru Oltchim: Oana Manea `2 `6, Ardean-Elisei `5, Luca `7, Avadanii 6

Pivotul Oana Manea inscrie primul gol al partidei. Oltchim se apara bine si are superioritate numerica din minutul 5. Avadanii inscrie superb dupa o pasa a lui Hutupan. Rusoaicele nu reusesc sa inscrie pentru ca apararea romana sta bine pe semicerc. Oltchim se desprinde la 3 goluri si diferenta putea sa fie mult mai mare in favoarea jucatoarelor noastre daca Elisei si Manea nu ar fi ratat singure cu portarul rus.