Romania a debutat cu victorie la turneul de la Viena, dar a fost un meci castigat greu de jucatorii lui Moculescu in fata nationalei Ungariei.

Ungaria a inceput mult mai bine meciul si si-a adjudecat primul set in mai putin de o jumatate de ora, scor 25-20. Pentru Romania, cel mai bun jucator fiind Bogdan Olteanu care a reusit 4 puncte. Moculescu a pastrat si in setul al doilea aceiasi jucatori pe teren, iar Romania a egalat la seturi dupa o revenire spectaculoasa (25-21).

Romania a preluat conducerea, 2-1 (25-17), dupa un al treilea set jucat impecabil de echipa romana. Setul patru s-a jucat la intensitate maxima si Ungaria a reusit sa trimita meciul in decisiv, scor 27-25. Ultimul set a inceput bine pentru jucatorii romani care au condus si cu 3-0, apoi au slabit ritmul pentru ca ungurii sa aiba posibilitatea sa revina si chiar sa preia conducerea. Ambele echipe au mers cap la cap pana la 14-14 cand Romania a profitat de prima minge de meci de care a beneficiat.

In celalalt meci al grupei, Austria a invins la pas Bosnia-Hertegovina, scor 3-0.