Echipa de hochei Steaua Bucuresti a castigat, duminica seara, Cupa Romaniei dupa ce a invins in finala revelatia competitiei, SCM Brasov, scor 5-2 (3-0, 0-2, 2-0). Venita in primul esantion al hocheiului romanesc in urma cu doar 15 luni, echipa Brasovului nu a putut tine piept ros-albastrilor, desi in semifinale a dispus de liderul la zi in Liga Nationala si in Liga Mol, HC Csikszereda.

"Baietii au jucat cu sufletul, s-au daruit in acest meci, in plus nu li s-au comunicat primele, nu li s-a zis nimic. Trofeul inseamna enorm, mai ales ca nimeni nu ne dadea vreo sansa" a declarat Cristian Carlan, presedintele sectiei de hochei Steaua, potrivit prosport.ro.

Steaua Bucuresti a castigat Cupa Romaniei, dupa o seceta de doi ani. Castigatoarea din ultimii doi ani, SC Miercurea Ciuc nu a reusit sa se califice in semifinale. Meciul disputat la patinoarul Gheorgheni a inceput bine pentru stelisti. La prima pauza aveau un avans de trei goluri, brasovenii s-au apropiat la un punct la a doua pauza, insa Steaua a fost categorica, in ciuda faptului ca portarul Brul a suferit o fractura la un deget.

Razvan Lupascu si Attila Gergely si-au disputat meciul si in alt mod. Cei doi s-au incaierat, iar arbitrul a fost generos cu eliminarile.

Marcatori:Severson, Krechac, Timaru - Steaua; Gergely - SCM Brasov

In finala mica, HC Csikszereda a invins cu 3-2 (0-0, 2-1, 1-1) formatia Progym Perla Harghitei.