Stejarii Bucuresti i-au invins, sambata, in deplasare, in partida retur din grupele Challenge Cup pe italienii de la Petrarca Padova, scor 17-15 (0-3). Romanii au obtinut prima victorie din actuala editie a Challenge Cup, dar se afla in continuare pe ultimul loc in grupa, cu 5 puncte acumulate.

Italienii au condus la pauza cu 3-0, iar in repriza a doua au reusit sa se distanteze si au condus cu 10-0. Csaba Gal si Jeff Makapelu au fost jucatorii care au inscris doua eseuri pentru Stejarii, in timp ce Florin Vlaicu a reusit doua transformari si a inscris dintr-o penalitate.

In partida de la Bucuresti, Stejarii au pierdut in fata echipei Petrarca Padova cu scorul de 20-14, dar au obtinut un punct bonus.

In celalalt meci al grupei, Worcester a invins, cu 27-6, formatia franceza Bourgoin.

Urmatoarul meci din Challenge Cup pe care il vor disputa Stejarii Bucuresti va fi in Anglia, impotriva echipei Worcester Warriors, in ianuarie 2009.