Romania trebuie sa nu piarda in aceasta seara in fata Norvegiei pentru a se califica in semifinalele Campionatului European de handbal feminin. Daca meciul Ungaria - Spania s-ar fi terminat la pauza, Romania ar fi fost in semifinale. Ungaria a inceput in forta partida cu Spania, a condus autoritar in primele 20 de minute, insa maghiarele s-au vazut invinse de o formatie inventiva si cu un psihic puternic.

Maghiarele au facut legea in prima parte, au condus la 4 goluri diferenta in minutul 20, dar avantajul luat la pauza era doar de doua goluri. Palinger facuse minuni in poarta, Gorbicz dirija atacurile iar Bulath si Verten hartuiau permanent apararea Spaniei. Ibericele si-au revenit insa pe finalul primei reprize.

Repriza a doua a fost fenomenala. Spania a intors rezultatul si conducea cu 17-15 in minutul 40, gratie prestatiei magistrale a lui Mangue si a lui Aguilar, care au reusit in 10 minute sa marcheze 7 goluri. Ungaria a redus din diferenta si ultimele zece minute au fost de foc. Mihaela Ciobanu, portarul nascut in Romania si cu cetatenie spaniola, a facut minuni in poarta ibericelor. Verten egaleaza, Spania trece in avantaj iar Gorbicz trage in bara din stanga ('54), apoi este penalizata pentru ca a fortat in atac ('55) dupa o ratare a Spaniei! Ce meci! Mangue nimereste bara din dreapta de la 7 metri ('57). Gorbicz trage si Mihaela Ciobanu apara ('59)! Pe atacul Spaniei, antrenorul iberic cere time-out si se aude semnalul de pauza al partidei exact cand Spania a marcat un gol pretios (59"30). Mangue insa inscrie cu 15 secunde inainte de final si consfiinteste victoria Spaniei.

min. 60 Ungaria - Spania | Antrenorul Spaniei innebuneste pe margine, tensiunea este maxima, la scorul de 20-19 pentru Spania. Ibericele nimeresc din nou transversala si Verten egaleaza ('51). Spania trece in avantaj iar Gorbicz trage in bara din stanga ('54), apoi forteaza in atac ('55) dupa o ratare a Spaniei! Ce meci! Mangue nimereste bara din dreapta de la 7 metri ('57). Gorbicz trage si Mihaela Ciobanu apara ('59)! Pe atacul Spaniei, antrenorul Spaniei cere time-out si se aude semnalul de pauza a partidei exact cand Spania a marcat un gol pretios (59"30). Mangue insa marcheaza cu 15 secunde inainte de final si aduce victoria Spaniei!

Ungaria: Verten '51, Kovacsicz '57

Spania: Beatriz '53, Alonso '58, Mangue '59

min. 50 Ungaria - Spania19-20 | Palinger si bara se opun ibericelor. Suczs este eliminata doua minute ('44). Spania se distaneaza la trei goluri diferenta, maghiarele par a fi cazute psihic. Mangue este eliminata doua minute (48). Mihaela Ciobanu, portarul Spaniei, are o interventie incredibila!

Ungaria: Szamoransky '43, '47, Suczs '44, Kovacsicz '50

Spania: Aguilar '44, Cuadrado '45, Oncina '46

min. 40 Ungaria - Spania 15-17 | Ibericele au marcat rapid doua goluri, profitand ca au avut si lovitura de incepere, si au reusit egalarea ('31). Bara o salveaza pe Palinger insa Spania preia conducerea datorita lui Mangue. Bulath este eliminata pentru doua minute ('38). Palinger are din nou o interventie buna.

Ungaria: Sucz '33, '37, Gorbicz '35

Spania: Mangue '30, '31, '33, '34, Aguilar '36, '37, '38

min. 30 Ungaria - Spania 12-10 | Palinger are o noua interventie exceptionala, este cea mai buna jucatoare de la maghiare, alaturi de Gorbicz. Antrenorul Ungariei cere time-out ('28), dupa ce ibericele au redus din diferenta si mai au doar doua goluri de recuperat. "sunt previzibile atunci cand ataca", incearca antrenorul Spaniei sa isi incurajeze elevele, insa cere time-out ('29) pentru a explica cum trebuie gestionat ultimul minut al primei reprize.

Ungaria: Bulath '28

Spania: Mangue '22, Alonso '23, '29

min. 20 Ungaria - Spania 11-7 | Portarul Palinger face un meci senzational. Ibericele reduc din diferenta si par ca isi revin, dupa inceputul furtunos al maghiarelor.Szamoransky este eliminata pentru doua minute ('16), insa inscriu in inferioritate numerica! Ibericele rateaza si o lovitura de la 7 metri.

Ungaria: Szamoransky '13, Bodi '16, Bulath '18, Gorbicz '19

Spania: Fernandez '12, Gamendia '14, '17

min. 10 Ungaria - Spania 7-4 | Ungaria a inceput in atac. Palinger are o interventie formidabila si Hornyak pe contraatac deschide scorul. Palinger are o noua interventie superba, maghiarele evolueaza mult mai bine decat a facut-o Romania in meciul cu Spania, iar ibericele nu au intrat deloc in joc.

Ungaria: Hornyak '2, Szucz '3, Gorbicz '4, '7, Verten '6, '8, '9

Spania: Mangue '4, Beatriz '8, Aguilar ;9, Martin '10

Spania - Ungaria / Spania crede in calificare: Avem soarta in mainile noastre

Danemarca trimite Romania aproape de semifinalele Campionatului European de handbal!

CE handbal (feminin): CLICK aici pentru Program, Clasament, Rezultate