Ce meci incredibil! Conduse la pauza la trei goluri diferenta si cu un arbitraj ostil in a doua parte, elevele lui Radu Voina au reusit o victorie de exceptie in fata danezelor si au castigat Grupa A, depunandu-si candidatura la castigarea titlului european. Narcisa Lecusanu, incerta inaintea partidei, a fost cea mai buna jucatoare, reusind 9 goluri, 6 dintre ele in ultimele 20 de minute, adica exact atunci cand Radu Voina avea mai mare nevoie de o minte limpede in teren.

Pentru a se califica in semifinale, Romania mai are de jucat cu Spania, Ucraina si Norvegia

CE handbal (feminin): CLICK aici pentru Program, Clasament, Rezultate

Tadici, luat peste picior: Romancele au scapat de presiunea la care erau supuse de fostii antrenori

Meciul a inceput prost pentru romance. Au condus la un gol distanta in primele 20 de minute, insa jocul era neconvingator. Danezele reuseau sa inscrie de pe extreme si de pe centru, pentru ca pe faza defensiva, handbalistele noastre nu stateau aproape de adversarele lor, care reuseau sa traga precis si cu putere. Desi Radu Voina a cerut time-out in minutul 25, finalul reprizei a apartinut danezelor, care s-au distantat la trei goluri, diferenta ce parea a fi decisiva.

Troelssen, Mikkelsen si Touray parca erau de neoprit. Incepe repriza a doua, iar arbitrii intra in scena. Intra in prim-plan si Narcisa Lecusanu. Incerta inaintea acestei partide, Narcisa avea sa faca cea mai buna partida de la acest European. Radu Voina incearca sa schimbe jocul, incearca si cu doi pivoti, schimba si portarul, forteaza si cu Narcisa Lecusanu si avea sa ii iasa. Paula Ungureanu o inlocuieste pe Hutupan si reuseste cateva interventii de exceptie, insa se accidenteaza la genunchiul stang dupa numai opt minute de la intrarea sa. Amariei, Birsan, Oana Manea, Crap, Maier si Lecusanu reusesc in zece minute sa marcheze 8 goluri si sa schimbe soarta partidiei. Danezele o iau la ochi pe Narcisa si o faulteaza de fiecare data cand apuca insa romanca transforma o serie de lovituri de la sapte metri corect acordate. Antrenorul Jan Pytlick cere time-out si urla disperat la jucatoarele sale. Pe faza de atac, sacrifica portarul si introduce un jucator de camp in plus, insa degeaba. Lecusanu mai inscrie un gol din sapte metri si aduce victoria Romaniei!

1. Romania 6p

2. Danemarca 3p

3. Ungaria 3p

4. Franta 0p

Filmul meciului

min. 60 Romania - Danemarca 27-25 | Mortenssen o "placheaza" pe Lecusanu, dar nu se da doua minute eliminare. Tourei o busculeaza pe Elisei pe contraatac, iar nu se acorda fault si danezele egaleaza. In sfarsit se dicteaza o eliminare de doua minute in tabara danezelor ('53). Finalul se anunta incendiar. Narcisa Lecusanu este faultata din nou foarte dur, dar nu se acorda nimic, incredibil! Mortenssen reintra in poarta insa Lecusanu executa magistral lovitura de la sapte metri. Hutupan scoate un sut trimis spre vinclu. Lecusanu inscrie din nou din lovitura de la sapte metri. Antrenorul danez cere time-out ('58) si tipa disperat la elevele sale! Pe faza de atac, danezele evolueaza fara portar, preferand sa joace cu un om in plus in camp! Geiger arunca in bara din stanga! Luminita plonjeaza senzational si evita lovitura de colt. Radu Voina cere time out cu 30 de secunde inainte de final. "Nu intrati in dribling, capul sus, toata lumea. Ascultati ce va spune si Lumi", le-a cerut Voina. Maier trimite in bara, dar totul se termina! Au marcat: Elisei '53, Lecusanu '54, '56, '58

min. 50 Romania - Danemarca 23-21 | Amariei face doua recuperari excelente si inscriem pe contraatac, micsorand diferenta la un gol. Neagu scapa singura cu Mortenssen si rateaza incredibil. Revenim in avantaj gratie golurilor lui Maier si Lecusanu, insa Narcisa este lovita brutal in umarul drept iar danezele primesc o noua eliminare de doua minute. Adversarele sunt facute KO insa Paula Ungureanu se loveste grav la genunchiul stang si paraseste terenul pe targa. In poarta reintra Luminita Hutupan. Daniela Crap se grabeste si rateaza doua ocazii mari de a inscrie! Carmen Amariei ('48) este eliminata pentru doua minute. Skov marcheaza un gol senzational: sut puternic, direct in vinclu. Elisei ('49) este eliminata pentru doua minute. Au marcat: Amariei '40, Birsan '41, Crap '43, Oana Manea '44, Maier '45, Lecusanu '46, '47, '49

min. 40 Romania - Danemarca 15-18 | Paula Ungureanu o inlocuieste pe Luminita Hutupan. Mikkelsen ('34) este eliminata pentru doua minute. Amariei ('35) este si ea eliminata pentru doua minute, dar mult prea usor. Neagu ('37) este faultata evident, Voina innebuneste pe banca, dar arbitrii nu acorda nimic! Lecusanu este blocata de Mortenssen in semicerc, dar nu se acorda 7 metri! Kristenssen ('39) este eliminata pentru doua minute. Au marcat: Elisei '31, '32, Lecusanu '34, '39, Maier '36

min. 30 Romania - Danemarca 10-13 | L. Mortensen ('24) este eliminata pentru doua minute, Oana Manea rateaza singura cu portarul, danezele iau avantaj si Radu Voina ('25) cere time-out, spunandu-le jucatoarelor sa aiba randare si sa incerce scemele exersate pana reusesc sa marcheze. Birsan ('28) este eliminata pentru doua minute, insa arbitrajul lasa de dorit, permitand intrari dure ale adversarelor fara a le penaliza cu eliminari de doua minute. Au marcat: Amariei '21, Lecusanu '29

min. 20 Romania - Danemarca 8-7 | Neagu trage in transversala, danezele vor sa plece pe contraatac dar Hutupan iese excelent din poarta, aproape de jumatatea terenului si prinde mingea. Kristensen ('12) este eliminata pentru doua minute pentru un fault la Amariei. Neagu scapa singura pe semicerc cu Mortensen, dar portarul Danemarcei apara incredibil. Mikkelsen inscrie la capatul unei faze frumoasa facuta de adversare, care se aflau in inferioritate numerica. Hutupan face o parada spectaculoasa si scapam fara gol. Troelsen si Amariei reusesc doua goluri spectaculoase si avem in continuare un gol avantaj, desi la un moment dat, am condus la trei goluri diferenta. Au marcat: Maier '13, '16, Manea '15, Amariei '19

min. 10: Romania - Danemarca 4-3 | Am avut lovitura de incepere insa la primul atac, Oana Manea a ratat. Danezele au deschis scorul insa am revenit repede in joc. Amariei primeste cartonasul galben pentru un fault la mijlocul terenului, facut pentru a le opri pe daneze din contraatac. Elisei a ratat o lovitura de la 7 metri in minutul 6. Hutupan apara excelent sutul lui Touray, care a patruns pe extrema. Cristina Neagu calca semicercul si rateaza ocazia unei aeriene, pornita de la Elisei. Hutupan apara din nou senzational, iar Amariei aduce Romania in avantaj. Au marcat pentru Romania: Meirosu '2, Amariei '2, '10, Neagu ' 5