Sustinuta de o mica galerie din Romania, dar si de macedoneni, Romania nu a dat gres nici in al doilea meci din Grupa A si a trecut la pas de Franta. Din nou, Luminita Hutupan-Dinu a facut un meci mare, reusind sa il scoata din sarite pe selectionerul francez Olivier Krumbholz cu paradele ei incredibile. Daca la inceputul partidei Franta a condus jocul (4-1, min 5), jucatoarele lui Radu Voina au apasat acceleratia si au intrat la pauza cu avantaj de patru goluri (17-13). Elisei (aleasa cea mai buna jucatoare a meciului cu 8 goluri), Neagu (7 goluri) si Meirosu (4 goluri) au executat-o pe Laynaud mai din toate pozitiile, pentru ca Romania sa conduca si cu 8 goluri Franta. Voina a avut astfel ocazia sa trimita in teren si rezervele, ceea ce a adus emotii pe final de meci, Franta revenind la 3 goluri in spatele nationalei romane, dar Neagu a rezolvat meciul cu un gol incredibil.

Pentru Romania urmeaza ultimul meci al grupei cu Danemarca pe 7 decembrie!

FINAL Romania - Franta 30-25

Min 50 Romania-Franta 26-18/ Au marcat pentru Romania: Lecusanu `3, `10 `14, Manea `6, Elisei `9 `17 `23 `27 `29 `32, Neagu `12 `15 `21 `24 `34, Amariei `17 `35, Maier `19 `27, Meirosu `17 `34, Soit `40

Romania a revenit de la cabine cu un alt joc, mult mai echilibrat in aparare mai ales datorita formei incredibile aratate de Luminita Hutupan-Dinu. Franta incepe sa-si revina in timp ce jucatoarele lui Voina continua ofensiva la poarta lui Leynaud. Din nou, Franta nu mai gaseste drumul spre poarta lui Hutupan si joaca mai mereu la limita jocului pasiv.

Min 40 Romania-Franta 22-15/ Au marcat pentru Romania: Lecusanu `3, `10 `14, Manea `6, Elisei `9 `17 `23 `27 `29 `32, Neagu `12 `15 `21 `24 `34, Amariei `17 `35, Maier `19 `27, Meirosu `17 `34

Romania incepe bine repriza secunda si Elisei transforma un 7 metri obtinut de Maier. Neagu ii da emotii lui Voina si Amiriei e eliminata 2 minute la 18-13. Meirosu patrunde prin apararea franceza si inscrie desi Romania joaca in inferioritate. De partea cealalta, Hutupan apara tot si le aduce la exasperare pe frantuzoiace. Neagu si Amariei duc scorul la 22-14 si Franta nu reuseste sa marcheze. Franta inscrie primul gol dupa 9 minute din lovitura de la 7 metri.

PAUZA/ Romania-Franta 17-13 / Au marcat pentru Romania: Lecusanu `3, `10 `14, Manea `6 `24, Elisei `9 `17 `23 `27 `29, Neagu `12 `15 `21 `24, Amariei `17, Maier `19 `27

Se joaca pe contre, Romania preia conducerea, dar este neatenta in aparare si Franta se tine aproape. Neagu face o partida extraordinara, inscriind din toate pozitiile in poarta lui Leynaud. Amandine Leynaud. Romania este echipa care conduce jocul, dar nu reuseste sa faca fata si in aparare. Elisei si Hutupan sunt cele mai bune jucatoare ale nationalei. 15-13 si Lecusanu primeste eliminare 2 minute. Chiar si asa, Elisei si Maier duc Romania la 4 goluri diferenta de Franta la pauza.

Min 20 Romania-Franta 10-9 / Au marcat pentru Romania: Lecusanu `3, `10 `14, Manea `6, Elisei `9 `17, Neagu `12 `15, Amariei `17

Franta mentine avantajul, dar Romania revine prin Neagu si Elisei, cele doua profitand de o eliminare de 2 minute a unei jucatoare franceze. Hutupan apara o lovitura de la 7 mertri si Amariei egaleaza, 8-8. Elisei se inalta si marcheaza un gol incredibil peste linia de 9 metri a Frantei.

Min 10 Romania-Franta 4-4 / Au marcat pentru Romania: Lecusanu `3, Manea `6, Elisei `9 Franta inscrie primul gol, Oana Manea face ce stie mai bine si obtine un 7 metri transformat de Lecusanu. Din pacate, Meirosu rateaza de doua ori singura cu Leynaud, apoi Lecusanu arunca in piciorul portarului francez -de la 7 metri, iar frantuzoaicele se distanteaza la 4-1. Probleme la constructie pentru jucatoarelor lui Voina, dar Luminita Hutupan readuce Romania in joc

A inceput partida..

Romania: Ungureanu, Dinu – portari; Maier, Cioaric, Barsan, Amariei, Balint, Crap, Lecusanu, Neagu, Manea, Ardean, Soit, Fiera-Meirosu; Antrenor : Radu Voina

Franta: Leynaud, Darleaux – portari; Goiorani, Kamto, Ayglon, Spincer, Baudouin, Pineau, Tounkara, Deroin, Tervel, Limal, Piejos, Lacrabere. Antrenor: Olivier Krumbholz