Ce victorie pentru Romania! Si mai ales, pentru Radu Voina, care nu era privit cu ochi buni dupa rezultatele neconvingatoare si jocul slab din ultima vreme al handbalistelor. Acum, si-a castigat increderea! Daca la Olimpiada am pierdut in fata Ungariei si pe fondul tensiunilor dintre jucatoare si antrenorul Gheorghe Tadici, la Europene, handbalistele lui Voina au evoluat remarcabil si au obtinut prima victorie in fata Ungariei la aceasta competitie.

Ii tremura carioca in mana antrenorului Ungariei cand a cerut primul time-out, in prima repriza. Era 9-5 in minutul 19. Hutupan aparase senzational - si avea s-o faca asa pana la finalul partidei -, Neagu fusese eliminata de doua ori pentru doua minute dar, in atac, pasele rapide, schimbarile de directie, jocul pivotului Oana Manea si contraatacurile purtate de Maier au destabilizat apararea adversarelor.

La pauza, avantajul romancelor este de doar doua goluri. Repriza a doua a fost insa fabuloasa. Elisei, Manea, Neagu si Lecusanu marcheaza din orice pozitie, dupa niste atacuri purtate ca la carte. Maghiarelor nu le-a iesit nimic in atac, si aceasta din cauza paradelor lui Hutupan. Elocventa este faza din minutul 51, cand Gorbitz, specialista maghiarelor de la loviturile de la 7 metri, se intoarce cu spatele si se fereste sa execute. Final de meci, iar Voina si handbalistele sale privesc cu o si mai mare incredere aceasta competitie.

Clasament, Grupa A:

1. Romania 1 1 0 0 27-21 2p

2. Danemarca 1 1 0 0 24-23 2p

3. Franta 1 0 0 1 23-24 0p

4. Ungaria 1 0 0 1 21-27 0p

Filmul meciului:

min. 60 Romania - Ungaria 27-21 | Meirosu este eliminata in minutul 53 pentru doua minute. Lecusanu trimite in transversala de la 7 metri, mingea loveste spatele portarului si apoi loveste bara din stanga. Ardean marcheaza doua goluri in doua minute iar maghiarele sunt in agonie. Hutupan apara senzational doua aruncari consecutive! Radu Voina cere time-out in minutul 58. Au marcat: Elisei '55, '56, Neagu '57

min. 50 Romania - Ungaria 24-18 | Gorbitz se fereste sa mai execute de la 7 metri si Hutupan apara lovitura in fata lui Suzanski. Din patru pase, jucatoarele lui Radu Voina destabilizeaza apararea maghiara. Palinger apara in fata lui Maier. Antrenorul Ungariei cere disperat time-out in minutul 47. Adversarele forteaza in atac, Hutupan apara din vinclu o minge trimisa de Suczi. Tomori este eliminata pentru doua minute. Au mai marcat: Lecusanu '41, '42, Amariei '42, '46, Manea '44, '50

min. 40 Romania - Ungaria 18 - 14 | Tot Neagu deschide seria golurilor cu o aruncare din cadere. Daniela Crap si Manea combina superb si ultima inscrie de pe semicerc. In defensiva, fetele sunt putin neatente si maghiarele au replica. Oana Manea este eliminata pentru doua minute in minutul 34. Gorbitz rateaza o lovitura de la 7 metri. Au marcat: Neagu '30, Maier '31, Elisei '32, Manea '33, Elisei '37, Lecusanu '38, Neagu '40

min. 30 Romania - Ungaria 11-9 | Paula Radulescu primeste un gol de la Gorbitz din lovitura de la 7 metri ('21). Este inlocuita de Hutupan, care primeste si ea un gol de la Gorbitz un minut mai tarziu, tot de la 7 metri. Radu Voina, la scorul de 9-8, cere un time-out. Ardean este eliminata in minutul 24. Hutupan blocheaza incredibil in fata lui Kovacici, care scapase pe contraatac. Maghiarele se apara agresiv la 9 metri si cateva atacuri ale noastre sunt penalizate cu joc pasiv. Palinger apara o lovitura de la 7 metri, apoi Ardean, pe contraarac, rateaza uluitor. Lecusanu marcheaza in sfarsit de la 7 metri si intram la pauza in avantaj. Au marcat: Maier '23, Lecusanu '29.

min. 20 Romania - Ungaria 9-5 | Neagu a fost eliminata doua minute in minutul 11. Palinger a respins incredibil o minge trasa de Lecusanu de pe semicerc. Ratam cateva situatii in care putem sa ne desprindem. Szamoransky este eliminata pentru doua minute in minutul 13. Romancele se apara avansat iar in atac combina spectaculos, reusind multe pase cu schimb de locuri, care au dizlocat defensiva maghiara. Hutupan apara in fata lui Gorbitz. Neagu, pe faza de atac, imbina momentele de inspiratie cu cele de neatentie. Ea ajunge sa fie eliminata din nou pentru doua minute in minutul 17. Ardean beneficiaza in minutul 18 de o lovitura de 7 metri, dar trimite in bara. Antrenorul Ungariei cere time-out in minutul 19.

min. 10 Romania - Ungaria 6-4 | Dupa doua atacuri de inceput nefinalizate, Neagu a deschis scorul. Hutupan a avut sapte interventii incredibile, doua in situatie de unu la unu. Neagu a condus excelent cateva atacuri ale nationalei. Au marcat: Neagu '3, '5, Maier '4, Lecusanu '7, Meirosu '8, Manea '9

Tadici: Eu cred in victorie si daca va fi asa, atunci cred ca luam locul 1 in grupa.

Romania: Luminita Hutupan - Narcisa Lecusanu, Cristina Neagu, Adina Meirosu Fierea, Oana Manea, Ramona Maier, Valentina Ardean-Elisei

Rezerve: Paula Ungureanu, Camelia Balint, Carmen Amariei, Catalina Cioaric, Oana Soit, Florina Birsan, Daniela Crap

Ungaria: Palinger - Gorbicz, Verten, Tomori, Herr, Sopronyi, Hornyak