Infrangere amara a nationalei masculine de handbal in Muntenegru! Dupa doua victorii consecutive cu Turcia si Polonia, Romania a pierdut primul meci al preliminariilor pentru CE din 2010. Handbalistii lui Aihan Omer au cedat inca din primul minut in fata gazdelor, fiind condusi aproape tot meciul. Laurentiu Toma a avut victoria in mana in ultimele zece minute, dar extrema romana a ratat trei ocazii de unu la unu cu portarul Stojanovic si a oferit victoria Muntenegrului.

Muntenegru a intrat la pauza cu un avantaj de sase goluri, scor 21-15, dupa o repriza in care apararea Romaniei a adormit pe semicerc. In repriza secunda, jucatorii romani au revenit in joc, reusind sa egaleze, 30-30, in ultimele zece minute. Din pacate pentru Aihan Omer, Toma a ratat incredibil singur cu portarul Stojanovic la acest scor de egalitate, Cozma primeste 2 minute eliminare, iar Muntenegru se desprinde la patru goluri in ultimele doua minute de joc.

Romania a ramas cu 4 puncte in grupa 1 a preliminariilor CE din 2010, iar maine (27 noiembrie) Polonia joaca cu Suedia, ambele echipe avand doua puncte dupa primele doua etape. Nationala lui Omer va intalni, duminica, Suedia la Resita.