Campioana en-titre Steaua MFA Bucuresti a bifat primul succes in liga nationala de handbal masculin, dupa o serie neagra de cinci partide, ros-albastrii invingand clar, scor 40-29, pe Universitatea Bucovina Suceava.

Inceputul partidei desfasurate la Chiajna nu a fost unul fericit pentru elevii lui Bozo Rudic, care au fost condusi in permanenta de moldoveni. La pauza a fost 14-13 pentru oaspeti, dupa 30 de minute in care Steaua nu a gasit decat foarte rar drumul spre gol.

Coordonatele meciului aveau sa se schimbe in a doua repriza, atunci cand Georgescu, Sania si compania au pornit motoarele.

A fost pana la urma 40-29 pentru Steaua, campioana fiind la turatie maxima pentru confruntarea deosebit de importanta cu Portland San Antonio din Liga Campionilor ( partida va avea loc, duminica, de la ora 19.00, la Buzau).

In clasamentul primei ligi lider se mentine HCM Constanta, cu 16 puncte, urmati fiind de Stiinta Bacau, tot 16 puncte, si UCM Resita, cu 15 puncte. Steaua se afla pe pozitia a opta, cu 8 puncte din 10 jocuri.