Romania a pierdut prima mansa a barajului de calificare la Campionatul Mondial din ianuarie 2009, la patru goluri, in deplasarea din Muntenegru, si are emotii cu privire la calificarea dupa 12 ani la o importanta competitie. Soarta calificarii va fi decisa la Oradea, pe 14 iunie.

Intreaga partida a fost echilibrata, dar Muntenegru a fost mai mereu la conducere pe tabela de marcaj. Dupa 2-0 in minutul 2, Romania a reusit sa egaleze si chiar sa conduca cu 4-3. Gazdele au revenit si s-au distantat din nou la doua goluri (10-8 in minutul 19), iar la pauza aveau patru goluri avans (17-13).

Dupa reluare, diferenta s-a marit la sase goluri, dar Romania a avut sase minute excelente, revenind la 17-19, avand si sansa egalarii la 20. Insa muntenegrenii au preluat din nou conducerea, au refacut diferenta de patru goluri pe care au pastrat-o pana la final.

De patru ori castigatoare a titlului mondial, Romania nu a mai participat la turneul final al lumii din 1995.