Asesoft Ploiesti a avut nevoie de meciul decisiv pentru a obtine al cincilea titlu consecutiv de campioana a Romaniei, insa in partida a saptea a finalei cu U.Mobitelco Cluj, ploiestenii s-au dezlantuit, impunandu-se cu 82-65.

Clujenii reusisera sa impinga finala in meciul sapte, si au inceput cu dreptul partida din sala prahoveana, conducand cu 20-12 dupa primul sfert si cu 34-22 in minutul 16, dar gazdele au preluat conducerea meciului, au marcat 12 puncte consecutive si au egalat la 34 prin cosul lui Szijarto. La pauza mare, Asesoft intra in avantaj, 41-38, Arvjdas Cepulis marca 16 puncte dintre cele ale ploiestenilor.

Avansul gazdelor a continuat sa se mareasca in sfertul trei, care s-a incheiat la scorul 62-48, diferenta mentinandu-se si in ultima parte a meciului. Asesoft impunandu-se la final cu 82-65. Cei mai buni marcatori ai celor doua echipe au fost Obradovic (Asesoft - 25 puncte) si Krstanovic (Mobitelco - 23 puncte).

Asesoft a obtinut pentru a cincea oara in istorie eventul, prahovenii castigand si Cupa Romaniei, dupa victoria din finala cu ELBA Timisoara si vor reprezenta Romania in Cupa ULEB.