Asesoft Ploiesti a egalat din nou scorul in finala campionatului national de baschet, castigand al patrulea meci din duelul cu Universitatea Mobitelco Cluj, chiar in sala din Ardeal. Prahovenii au fost mai mereu la conducere, distantandu-se de la cinci puncte la pauza mare, la 10 puncte in ultimele minute ale meciului, incheiat insa la doar sapte puncte diferenta, 82-75.

Principalii marcatori ai meciului au fost Cuic - 24 de puncte pentru U.Cluj, respectiv Obradovici - 21 si Cepulis - 17 pentru prahoveni.

Meciul cinci se disputa la Ploiesti, pe 29 mai. Prima echipa care va castiga patru partide, va cuceri titlul de campioana care a fost obtinut in ultimele patru sezoane formatiei din Ploiesti.