Resitenii lui Omer Aihan au fost invinsi in deplasare de Alpla Hard din Austria cu 29-28, dar raman in cursa pentru pastrarea in Romania a Cupei Challenge la handbal masculin pe care au cucerit-o in sezonul trecut.

UCM a condus aproape in permanenta ostilitatile in prima repriza, avand si doua goluri avans, dar austriecii au revenit si au preluat conducerea cu 13-12 in minutul 28. La pauza, echipele au intrat la egalitate, 14-14.

Dupa reluare, gazdele au trecut la conducerea partidei, distantandu-se si la trei goluri (18-15). Insa Resita a ramas in meci si a reusit sa impinga decizia finala asupra posesoarei Cupei in meciul retur.

Principalii marcatori ai intalnirii au fost Dusan Pasic si Alin Vaidasigan, cate opt goluri pentru UCM, respectiv Robert Weber si Damian Moszczynski, ambii cu sapte reusite pentru Alpla.

Mansa secunda se disputa la Resita, pe 11 mai, ora 21.