Rulmentul Brasov a pierdut prima mansa a semifinalei Cupei Cupelor la handbal feminin, impotriva formatiei spaniole Akaba Bera Bera, insa pastreaza sanse la calificarea in ultimul act in returul de peste o saptamana, fiind invinsa la un singur gol diferenta: 28-27. Acesta este primul esec in partidele disputate in acest sezon in toate competitiile de elevele Marianei Tarca.

Dupa un inceput modest, in care au fost conduse cu 1-4, brasovencele au revenit in joc egaland la cinci si preluand apoi conducerea chiar si la doua goluri diferenta (8-6 in minutul 20). Akaba a revenit si a intrat la pauza in avantaj (14-12).

In finalul primei reprize, Rulmentul a pierdut-o pe extrema stanga, Woo Sun Hee care a fost faultata dur si nu a mai putut continua partida.

Dupa pauza, cele doua echipe au mers cap la cap, insa gazdele au fost mai atente la finalizare, reusind sa se distanteze la 23-20 in minutul 46. Rulmentul a egalat in final la 27, dar Valverde a marcat in ultimele secunde si Akaba a obtinut o victorie la limita: 28-27.

Cea mai buna marcatoare a partidei a fost Cristina Neagu care a inscris de opt ori pentru Rulmentul.

Returul este programat pe 26 aprilie, de la ora 19, la Brasov.