UCM Resita a promovat in semifinalele Cupei Challenge la handbal masculin, competitie pe care a castigat-o in sezonul trecut. In mansa secunda a sferturilor de finala, resitenii au facut spectacol impotriva formatiei bieloruse Arkatron Minsk, de care au trecut cu 45-33, dupa ce castigasera si primul meci, cu 31-29.

Inca din start, trupa pregatita de Aihan Omer, cel care ocupa si functia de selectioner al nationalei Romaniei, a rupt ritmul, distantandu-se la cinci goluri in minutul 6 (6-1) si la noua goluri pana la pauza (23-14). Nici dupa pauza resitenii n-au redus motoarele si diferenta a crescut la 15 goluri in minutul 46 (36-21). Principalii marcatori pentru UCM au fost Irimescu, 12 goluri, Cuciula, 9 goluri si Tucanu, 6.

UCM isi va afla marti adversarul din semifinale, in urma tragerii la sorti de la Viena.

In sezonul trecut, Resita a cucerit Cupa Challenge dupa doua rezultate de egalitate in finala cu norvegienii de la Drammen. Dupa 26-26 in Romania, meciul din nordul Europei s-a incheiat 36-36, iar resitenii au primit trofeul pentru numarul mai mare de goluri marcate in deplasare.