SCM Râmnicu Vâlcea a fost învinsă categoric de echipa daneză Herning-Ikaast Handbold, scor 39-33, duminică, în Sala Sporturilor ''Traian'', în manșa tur a sferturilor de finală ale competiţiei de handbal feminin EHF European League.

SCM Ramnicu ValceaFoto: Captura Facebook

Echipa vâlceană a fost condusă de la un capăt la altul al meciului, în prima repriză la o diferenţă de şase goluri, care s-a regăsit la final pe tabelă.

În repriza secundă, formaţia pregătită de norvegianul Bent Dahl a reuşit egalarea, 29-29, în minutul 50, dar danezele au avut un final mai bun şi au reuşit să ia o opţiune pentru semifinale, scrie Agerpres.

Pentru gazde au marcat Irina Glibko 9 gogoluri, Elena Dache 6, Corina Lupei 6, Kristina Liscevic 3, Evgheni Levcenko 2, Asma Elghaoui 2, Bobana Klikovac 2, Zeljka Nikolic 2, Olga Gorşenina 1. Isabell Roch a apărat 7 şuturi (26,92%), iar Daciana Hosu 4 (23,53%).

Returul va avea loc pe 2 aprilie, la Ikaast.