CSM Oradea a ratat calificarea în semifinalele FIBA Europe Cup: cicecampioana en-titre a României a fost învinsă miercuri, pe teren propriu, de formaţia daneză Bakken Bears, scor 70-61 (38-34), şi în manşa retur din sferturile de finală ale competiţiei.

FIBA Europe CupFoto: fiba.com

Principalii marcatori ai partidei au fost Richard 13 puncte, pentru CSM, respectiv Harris 23, pentru danezi.

În tur, Bakken a câştigat la limită, cu 84-82, iar cu 154-143 la general se califică în semifinale.

În penultima fază a FIBA Europe Cup, danezii se vor duela, în 30 martie şi 6 aprilie, cu câştigătoarea din sfertul Reggio Emilia - Legia Varşovia.

Iniţial, în sferturi CSM Oradea avea adversară echipa rusă Avtodor Saratov, eliminată din competiţie de FIBA, în urma conflictului armat din Ucraina.

Rezultatele obţinute de CSM Oradea anterior, în FIBA Europe Cup, sunt: faza Top 16 - 68-56 şi 57-94 cu Benfica Lisabona, 83-77 şi 72-55cu Sporting Lisabona şi 83-73 şi 80-65 cu Trefl Sopot; grupa preliminară - 66-76 şi 68-75 cu Legia Varşovia, 63-75 şi 67-58 cu FC Porto, 75-58 şi 78-70 cu Szolnok.

Finala FIBA Europe Cup va avea loc în dublă manşă, în 20 şi 27 aprilie.

În sezonul anterior, CSM Oradea a obţinut medalia de bronz în FIBA Europe Cup.

În urma ratării calificării în semifinalele FIBA Europe Cup de către CSM Oradea, singura echipă din România angrenată în cupele europene rămâne campioana U BT Cluj, în Liga Campionilor, scrie News.ro.