Măgura Cisnădie a pierdut acasă, sâmbătă, în fața echipei Herning, scor 34-31, în ultima etapă a grupei C a European League, şi a ratat sferturile de finală ale competiţiei de handbal feminin.

HandbalFoto: EHF

Principalele marcatoare ale partidei au fost Neagu 11 goluri, pentru Măgura, respectiv Scaglione 13, pentru Herning.

Cealaltă partidă din ultima etapă, între Lada Togliatti (2 puncte) şi Storhamar (4), va avea loc duminică, iar rezultatul va stabili configuraţia finală a clasamentului grupei C.

Însă Herning, care este lider neînvins, cu 12 puncte, şi Storhamar, cu 4 (locul 2), sunt calificate în sferturi, iar Măgura Cisnădie încheie pe locul 3, cu 4. Storhamar are avantajul rezultatelor directe cu Măgura.

Anterior, Măgura Cisnădie a obţinut rezultatele: 33-28 şi 18-35 cu Storhamar, 28-31 cu Herning şi 27-24 cu Lada Togliatti. Returul cu Lada a fost câştigat cu 10-0 de echipa rusă, din cauza motive pandemice, scrie News.ro.