Dinamo Bucureşti a avut parte de un meci de gală în Sala Polivalentă din Capitală, joi seară, cu FC Barcelona. În etapa a 11-a din grupa B a Ligii Campionilor, campioana României a fost învinsă cu 35-30 (17-15) de deținătoarea trofeului.

Dinamo Bucuresti Handbal ClubFoto: Facebook - Dinamo Bucuresti Handbal Club

În faţa propriilor fani, care au aplaudat la scenă deschisă ambele echipe, Dinamo s-a apropiat la un singur gol diferență în minutul 55 (29-30), dar nu a reușit să reziste în fața atacurilor catalanilor. Au fost momente emoţionante şi pentru antrenorul dinamoviştilor, Xavi Pascual, care a preluat campioana României venind chiar de la FC Barcelona, cu care a câştigat toate trofeele puse la bătaie în ultimii ani.

Principalii marcatori ai meciului de joi seară au fost Mamdouh 9 goluri, Nantes Campos 8, pentru Dinamo, respectiv Mem 9 şi Langaro Inoue 7, pentru iberici.

8. Dinamo București (323-366) 6.

Anterior, Dinamo Bucureşti a obţinut următoarele rezultate în grupa B: 32-29 cu Kielce, 30-41 cu PSG, 26-27 cu FC Porto, 32-36 cu FC Barcelona, 27-28 şi 33-29 cu HC Motor, 31-29 şi 32-47 cu Veszprem, 30-37 şi 20-28 cu Flensburg.

În etapa a 12-a, Dinamo Bucureşti va juca în deplasare, cu FC Porto, în 24 februarie.

După disputarea partidelor retur în ambele grupe ale Ligii Campionilor, încep fazele eliminatorii, din 30 martie 2022, play-off şi sferturi, iar Turneul Final Four va avea loc în 18-19 iunie, scrie News.ro.