Echipa de baschet masculin CSM Oradea a făcut un pas important spre sferturile de finală ale competiţiei FIBA Europe Cup, după ce a învins echipa poloneză Trefl Sopot, cu scorul de 83-73, sâmbătă seara, la Gdansk, într-un meci din Grupa K, informează Agerpres.

FIBA Europe CupFoto: fiba.com

Scorul pe sferturi a fost 17-16, 18-19, 25-23, 23-15.

Vicecampioana României a reuşit a treia sa victorie în patru meciuri şi se află într-o poziţie bună pentru a ocupa unul din primele două locuri ale grupei.

Meciul a fost echilibrat timp de 31 de minute, după care orădenii s-au desprins de la 63-63 la 63-70. Echipa antrenată de Cristian Achim şi-a păstrat un avans confortabil până la final, câştigând la diferenţă de zece puncte, 83-73.

Nikola Markovic a fost MVP-ul orădenilor, cu 20 de puncte, 5 recuperări şi 6 pase decisive.

CSM CSU Oradea ocupă primul loc, cu 7 puncte (4 jocuri), urmată de Benfica, 7 p (5 j), Sporting Lisabona, 7 p (4 j), Trefl Sopot, 6 p (5 j).

CSM CSU Oradea va juca pe 9 februarie revanşa cu Trefl Sopot, în Arena ''Antonio Alexe'', iar un succes îi poate asigura calificarea în sferturi.