​Naţionala de handbal masculin a Suediei a câştigat medalia de aur la Campionatului European, după ce s-a impus duminică în faţa Spaniei, la Budapesta, scor 27-26.

Niciuna dintre echipe nu a reușit să se desprindă la o diferență mai mare de două goluri pe parcursul celor 60 de minute de joc. Golul decisiv a fost marcat de Niclas Ekberg, care a transformat o aruncare de la 7 metri.

Cel mai bun jucător al finalei a fost desemnat portarul suedez Andreas Palicka.

Din lotul Spaniei a făcut parte şi extrema Eduardo Gurbindo Martinez, de la Dinamo Bucureşti.

Suedia și-a trecut astfel în palmares al patrulea titlu european (1994, 1998, 2000, 2002 și 2022). Scandivanii au câștigat argintul în 2018.

De cealaltă parte, Spania rămâne cu două titluri europene (2018 și 2020). Ibericii au cucerit argintul pentru a cincea oară (1996, 1998, 2006, 2016 și 2022) și mai au în palmares două medalii de bronz (2000 și 2014).

Eliminări de 2 minute: 3 - 4

Aruncări de la 7 metri transformate: 4/7 - 4/4.

Tot duminică, Danemarca a obținut medalia de bronz după ce a trecut de Franța în finala mică, scor 35-32 după prelungiri.

Înaintea finalelor pentru medalii, EHF a anunţat All Star Team:

• MVP: Jim Gottfridsson (Suedia, centru)
  • cel mai bun portar: Viktor Hallgrímsson (Islanda)
  • extremă stânga: Milos Vujovic (Muntenegru)
  • inter stânga: Mikkel Hansen (Danemarca),
  • centru: Luc Steins (Olanda),
  • inter dreapta: Mathias Gidsel (Danemarca),
  • extremă dreapta: Aleix Gómez (Spania),
  • pivot: Johannes Golla (Germania),
  • cel mai bun apărător: Oscar Bergendahl (Suedia).

România a ratat încă o calificare la un turneul final, iar ultima sa participare a fost în 1996. La ediţia din 2022, singurii reprezentanţi ai României au fost desemnaţi arbitrii Bogdan Stark şi Romeo Ştefan.