Reprezentativa Spaniei s-a calificat pentru a patra oară consecutiv în finala Campionatului European de handbal masculin. Campioana en-titre a trecut surprinzător, vineri, la Budapesta, de campioana mondială Danemarca, scor 29-25.

Danemarca a început mult mai bine partida, a condus cu 10-6, dar ibericii au redus din diferență până la pauză (13-14) și au controlat repriza secundă.

Aruncări de la 7 metri transformate: 2/3 - 4/4

Pentru aur, Spania se va duela cu învingătoarea partidei dintre Franța și Suedia (se joacă tot vineri, de la ora 21:45).

• Danemarca este campioana mondială en-titre, Spania deţine titlul european, iar Franţa este campioana olimpică.

• Toate partidele din fazele finale ale Campionatului European sunt programate la Budapesta.
  • România a ratat încă o calificare la un turneul final, iar ultima sa participare a fost în 1996. La ediţia din 2022, singurii reprezentanţi ai României au fost arbitrii Bogdan Stark şi Romeo Ştefan.