Arcada Galaţi s-a calificat în sferturile Cupei CEV la volei masculin: campioana României a învins formaţia germană United Volleys Frankfurt, scor 3-2, şi în manşa retur din optimile de finală.

Scorul pe seturi a fost 25-20, 27-29, 25-27, 27-25, 15-11, după un meci care a durat aproape trei ore, iar campioana României a luptat exemplar în faţa adversarei germane, extrem de arţăgoasă şi care a condus cu 2-1 la seturi.

În tur, Arcada a învins cu 3-0, iar cu dublă victorie s-a calificat în sferturile de finală.

Ambele manşe s-au jucat la Galaţi, conform înţelegerii dintre cele două cluburi, scrie News.ro.

În faza anterioară a competiţiei, campioana României a eliminat o echipă puternică din campionatul francez, naţiune care a câştigat titlul olimpic în acest an. Arcada a trecut de Chaumont, cu 3-0 şi 2-3.

La rândul său, United Volleys Frankfurt a eliminat în 16-imi pe Dinamo Bucureşti.

În sferturile de finală ale Cupei CEV, Arcada Galaţi se va duela cu polonezii de la PGE Skra Belchatow.