Reprezentativa Danemarcei a cucerit medaliile de bronz la Campionatul Mondial de handbal feminin din Spania, după ce a învins selecționata ţării gazdă, scor 35-28, duminică, la Granollers, în finala mică a competiţiei.

Danemarca, bronz la CM de handbal femininFoto: ihf.info

Danemarca a reuşit să câştige prima sa medalie internaţională de la bronzul cucerit la Mondialul din 2013.

Echipa daneză, antrenată de Jesper Jensen, a fost învinsă dramatic în semifinale de Franţa, campioana olimpică en titre, cu 23-22, dar au reuşit să îşi adjudece bronzul, după ce anul trecut au ratat podiumul la EURO 2020, pierzând finala mică în faţa Croaţiei, chiar pe teren propriu, la Herning.

În meciul de duminică, după un debut bun al vicecampioanei mondiale Spania, Danemarca a preluat controlul reuşind patru goluri consecutive la scorul de 10-10, iar la pauză scorul a fost de 16-13 pentru oaspete. Danemarca a reuşit să ajungă în repriza secundă la un avans de nouă goluri pe tabelă (28-19 prima oară), câştigând cu 35-28, informează Agerpres.

În finala Mondialul din Spania se vor înfrunta, de la ora 18:30 (ora României), la Granollers, Franţa şi Norvegia, campioana europeană.

• Naționala României a încheiat competiția din Spania pe locul 13. Obiectivul era clasarea în primele 10 locuri.
  • La ultima ediţie a CM (din 2019), tricolorele s-au clasat pe locul 12.
  • România are în palmaresul participărilor la CM patru medalii: aur (1962), argint (1973 şi 2005) şi bronz (2015).
  • România a bifat a 25-a prezență la turneul final mondial, fiind în continuare singura națională care a participat la toate edițiile.

• Turneul final este găzduit în 4 orașe: Granollers (Palau d'Esports de Granollers - 5685 locuri), Lliria (Poliesportiu Pla de L'Arc - 4200 locuri), Castello (Pabellón Ciutat de Castelló - 5263 locuri) și Torrevieja (Palacio de los Deportes de Torrevieja - 4500 locuri).