Naționala României și-a încheiat participarea la Campionatul Mondial de handbal feminin din Spania cu o nouă înfrângere. Tricolorele au fost învinse cu 34-30 de Suedia (care a obținut calificarea în sferturi - avea nevoie de o victorie la cel puțin 3 goluri diferență), iar trupa lui Adrian Vasile a părăsit competiția încă din faza Grupelor Principale.

Echipa nationala de handbal feminin a RomanieiFoto: RFEBM / Á. Bermejo

Cristina Laslo a fost desemnată jucătoarea meciului.

Naţionala României, care a terminat competiția din Spania pe locul 13, va reveni în ţară marţi seară.

30-34 cu Suedia.

• Din Grupele Principale I, III şi IV au obţinut anterior calificarea în sferturi șase echipe: Franța, Rusia (I), Danemarca şi Germania (III), respectiv Spania şi Brazilia (IV).
  • Sferturile de finală vor avea loc în 14-15 decembrie, iar câştigătoarele vor evolua în semifinale, în 17 decembrie.
  • Tricolorele au încheiat competiția din Spania pe locul 13. Obiectivul era clasarea în primele 10 locuri.
  • La ultima ediţie a CM (din 2019), tricolorele s-au clasat pe locul 12.

• România are în palmaresul participărilor la CM patru medalii: aur (1962), argint (1973 şi 2005) şi bronz (2015).
  • România a bifat a 25-a prezență la turneul final mondial, fiind în continuare singura națională care a participat la toate edițiile.

• Turneul final este găzduit în 4 orașe: Granollers (Palau d'Esports de Granollers - 5685 locuri), Lliria (Poliesportiu Pla de L'Arc - 4200 locuri), Castello (Pabellón Ciutat de Castelló - 5263 locuri) și Torrevieja (Palacio de los Deportes de Torrevieja - 4500 locuri).

Desfășurarea meciului România vs Suedia 30-34:

Min 60 (30-34): Pintea și Rotaru au înscris ultimele goluri ale României la CM de handbal feminin. Pentru Suedia au mai înscris Blohm și Roberts.

Min 55 (28-32): Zamfirescu, Laslo au înscris pentru România, Carlson (2) pentru Suedia.

Min 50 (26-30): Diferența rămâne de patru goluri: pentru tricolore au marcat Dindiligan, Rotaru, Laslo și Ostase, scandinavele au îsncris prin Carlson (2) și Roberts (2).

Min 45 (22-26): România a marcat prin Bazaliu și Laslo, dar Suedia s-a distanțat din nou prin Lindqvist (3) și Hagman.

Min 40 (20-22): Perioadă foarte bună pentru România: chiar dacă au jucat și în inferioritate numerică, tricolorele nu au primit gol și au marcat prin Bazaliu, Moisă și Pintea.

Min 35 (17-22): România a înscris prin Pintea, Bazaliu și Laslo. Suedia a marcat prin Blohm, Stromberg și Hagman.

Min 30 (14-19): România nu a punctat în ultimele minute ale reprizei, iar Suedia s-a desprins grație golurilor înscrise de Stromberg, Hagman și Dano.

Min 25 (14-16): România a înscris prin Badea, Pintea și Rotaru. Suedia a marcat prin Blohm, Hagman și Mellegard.

Min 20 (11-13): Moisă și Harabagiu (2) au înscris pentru tricolore (Dumanska a avut câteva intervenții bune), Roberts, Blohm, Mellegard, Hagman au reușit să o mențină pe Suedia în avantaj.

Min 15 (8-9): Rotaru, Pintea (2, în inferioritate numerică) și Harabagiu au marcat pentru România. Suedia a înscris prin Dano, Blohm, Hagman și Stromberg.

Min 10 (4-5): Doar Laslo a mai înscris pentru România. Suedia a marcat prin Roberts, Hansson și Dano.

Min 5 (3-2): Bazaliu și Laslo (2) au marcat pentru tricolore (Laslo a ratat două aruncări). Suedezele au punctat prin Blohm și Dano.