CSM Oradea, vicecampioana României, a debutat cu o victorie în faza a doua a grupelor competiţiei masculine de baschet FIBA Europe Cup, 68-56 cu Benfica Lisabona, informează Agerpres.

FIBA Europe CupFoto: fiba.com

În primul său meci din Grupa K, a câştigat după o primă jumătate de excelentă. Orădenii aveau în plus pe tabelă după 20 de minute 19 puncte (39-30), într-un meci în care ultimul sfert a fost unul cu puţine reuşite (doar 5 puncte pentru lusitani).

Kris Richard şi Stephen Holt au fost cei mai buni oameni ai echipei antrenate de Cristian Achim, în Arena ''Antonio Alexe''.

La CSM CSU Oradea au jucat Kris Richard (16 puncte, 4 recuperări, 5 pase decisive), Stephen Holt (17 p, 8 rec, 2 pd), Dovis Bickauskis (7 p, 7 rec, 5 pd), Alex Gavrilovic (10 p, 2 rec), Nikola Markovic (10 p, 5 rec, 2 pd), Martynas Paliukenas (2 p, 1 rec, 3 pd),

Garlon Green (3 p, 4 rec, 4 pd), Bogdan Nicolescu (3 p, 2 rec, 1 pd), Cătălin Baciu (1 rec, 1 pd).

În celălalt meci al grupei se înfruntă Trefl Sopot (Polonia) şi Sporting Lisabona (Portugalia).

În etapa a doua, programată pe 15 decembrie, vor avea loc partidele Sporting - CSM CSU Oradea şi Benfica - Trefl Sopot.